Общото предлагане на пшеница в ЕС през 2018/19 ще се понижи с 3,4%

Агрозона
Агрозона
4 Минути

По данни на Европейската комисия от края на декември 2018 г. производството на пшеница в ЕС през 2018/19 година се оценява на 137,4 млн. тона, което е с 8,9% по-малко спрямо предходната година, в резултат на намаление както на реколтираните площи (с 1,4%), така и на средния добив (със 7,5%). При значително по-високи начални наличности от 19,6 млн. тона (+58% на годишна база), общото предлагане на пшеница в Съюза през настоящия сезон се очаква да се понижи с 3,4%, до 163 млн. тона.

Това се казва в ситуационно-перспективен анализ на пшеница, ечемик и рапица за пазарната 2018/19 година, изготвен от експертите на Министерство на земеделието, храните и горите.

Общото потребление на пшеница в ЕС ще бъде 149,8 млн. тона или с 0,5% над нивото от предходната година,

като вътрешното потребление ще нарасне с 1,6%, до 128,6 млн. тона, основно поради увеличение на употребата за фураж, докато при износа за трети страни се прогнозира спад от близо 6%, до 21,2 млн. тона. В края на пазарната година се очаква наличностите от пшеница в Съюза да се свият с около една трета спрямо година по-рано, възлизайки на 13,2 млн. тона.

Експертите от USDA предвиждат глобалното потребление на пшеница през пазарната 2018/19 година да се запази близко до миналогодишното от 745,3 млн. тона, което представлява увеличение с 0,1%. Очакваното по-ниско глобално производство, при сравнително запазване на потреблението, ще доведе до свиване на световните запаси в края на настоящия пазарен сезон до 268,1 млн. тона или с 4,2% по-малко спрямо година по-рано. Чувствително намаление на преходните наличности се прогнозира за почти всички основни производители, най-значително за Русия –с 55%, до 5,4млн. тона.

Пониженото предлагане през годината е основен фактор за повишение на цените на пшеницата на световните пазари. В резултат от намаления експортен потенциал на някои основни износители, световната търговия с пшеница през 2018/19 пазарна година се очаква да се свие до 177,4 млн. тона –с 2% по-малко спрямо предходната година. Износът на Русия ще падне с близо 12%, до 36,5 млн. тона, но въпреки това страната ще остане най-големия износител на пшеница в света. Намаление се прогнозира и при експорта от Австралия (с 32%%, до 10,5 млн. тона), Украйна (със 7%, до 16,5 млн. тона), ЕС (с 5,5%, до 22 млн. тона) и Турция (с 3,5%, до 6 млн. тона). От друга страна, износът на САЩ се предвижда да нарасне до 29 млн. тона или с 25,7% повече на годишна база, поради повишеното производство и освободените от конкурентите пазарни ниши. По-значителен ръст на вноса се очаква за Бразилия (с 11,9%, до 7,5 млн. тона) и ЕС (с 11,6%, до 6,5 млн. тона).

Последните прогнозни данни на Информационната система за земеделските пазари към Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO -AMIS) и Международния съвет по зърното (IGC) също сочат спад на световното производство на пшеница през 2018/19 пазарна година –с около 5% на годишна база, намаление на глобалното предлагане с около или малко над 1% и относително запазване на потреблението. По данни на FAO-AMIS от декември 2018 г. зимните условия за пшеницата в ЕС, Украйна и Русия са предимно благоприятни, като известни притеснения създава по-сухата почва в някои райони. В САЩ сеитбата е осъществена навреме, при благоприятни условия, докато в Канада се отчита забавяне, поради неблагоприятни условия в края на есента.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА