Новите правила за Училищни схеми дават предимство на производителите

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Европейска логика – така определи въвеждането на нови правила за участие в схемите на ЕС „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ земеделският министър Румен Порожанов.

Той обясни, че в цяла Европа има регламент по т.нар. наречената къса верига на доставки, по която производителите могат директно да предлагат продукцията си. Именно това дава възможност по-голямата печалба да е директно за самия производител, така че стимулирането на този процес у нас е абсолютно по европейска логика.

„Имаме бюджет от около 10 милиона по двете схеми, съфинансирани от европейския и националния бюджет. В момента 94% от доставките за училищен плод се извършват от търговци, а производителите с директни доставки са под 4%. С настоящите промени даваме възможност на производителите, ако не бъдат поканени от училищата или детските градини, да участват в този процес и да представят своята оферта“, обясни министър Порожанов.

По думите му, целта е производителите да заемат по-голям относителен дял при доставките на продукти за училища и детски градини.

„При плодовете и зеленчуците това ще се случи много трудно, тъй като ние нямаме производители на гамата от 10 продукта, които се предлагат, но в млечните продукти е възможно“, убеден е министърът.

Той допълни, че новост в прилагането на училищните схеми тази година е включването на мед в програмите, за да могат децата да свикнат с полезната консумация на този здравословен продукт.

Припомняме, че производители на плодове, зеленчуци и млечни продукти бяха сериозно обезпокоени след публикуването на промените в Наредбата за участие в Училищните схеми. Опасенията на стопаните са, че лобито на търговците на плодове, зеленчуци и млечни продукти отново ще надделее над производителите, за които се отваря възможност да предлагат директно собствената си продукция на българските деца, чийто училища кандидатстват по схемите.

До момента в тях са включени 482 477 деца и ученици от 3 800 учебни заведения в цялата страна и се усвояват средства от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и национално съфинансиране в размер на 19 642 863 лева.

Практиката по прием на заявления за участие в схемата показва, че с оглед спазване правилата за конкуренция на свободния пазар, намаляване на съдебните спорове и разширяване възможността за достъп до схемата на повече производители, е целесъобразно въвеждането на правила в наредбата, според които учебното заведение е длъжно да разгледа всички постъпили предложения от заявители, а не само предложенията от заявители, които то е поканило.

По този начин ще се даде възможност за участие в схемата и на тези производители, които не са получили предложение от страна на учебното заведение, като в същото време възможността то да остане без заявител се свежда до минимум. В случаите, в които са получени легитимни предложения от страна на повече от един производител, се въвеждат критерии за избор от учебното заведение.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА