Нова порода пъдпъдъци отгледаха в Русия

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Учените от Омския аграрен научен център в Русия отгледаха първата порода пъдпъдъци “Омская” за месо и яйца, която е по-продуктивна в сравнение с основните породи. Според уебсайта на сибирския филиал на Руската академия на науките пъдпъдъците от новата порода Омск имат по-добри показатели за производителност в сравнение с птиците от японската порода: живото тегло на мъжките пъдпъдъци на 6 седмици е 26,2% повече, а на женските с 40,4% отгоре. Масата на яйцата е с 26,5% по- висока. Освен това производството на яйца от омски пъдпъдъци е с 18,6% по-високо от породата фараон. В допълнение, новата порода има висока адаптивност, следователно, сибирският фураж може да се използва при храненето на пъдпъдъците. Както птицефермите, така и земеделските стопани, собственици на лични помощни стопанства, ще могат да отглеждат пъдпъдъци от Омск.

Най-разпространени видове и породи пъдпъдъци са:

Японски пъдпъдък

Полово зрелите мъжки пъдпъдъци от вида тежат около 115-120 г, а женските – 130-150 г. Породата е типично яйценосна, като носачките снасят от 150 до 300 яйца годишно. По-високата носливост е характерна за селекционираните линии. Като техен недостатък се смята ниското живо тегло на мъжките. Оперението на японските пъдпъдъци е богато и разнообразно. Цветът на черупката  не може да се определи напълно, има бяло-зеленикаво-кафяви отенъци с кафяви, тъмнокафяви до сиво-черни и черни петна.

Порода Фараон

От японските пъдпъдъци най-разпространена е породата Фараон. Предназначена е за производството на пъдпъдъци бройлери и създадена в САЩ. Цвета на окраската наподобява тази на дивия пъдпъдък. Възрастните мъжки тежат 200-260 г, а женските – 250-310 грама, като в края на периода на снасяне живото им тегло може да спадне до 160-170 грама. Започват да снасят на 45-50-дневна възраст.

Някои линии японски пъдпъдъци се отглеждат от любителите като декоративни птици, например Английски парков пъдпъдък (Лотус), Смокинов пъдпъдък (Туредо), Златист пъдпъдък (Мачурион) и други.

Смокинов пъдпъдък

Оперението на гърба е кафяво-черно и се пренася по крилата, а на гърдите е бяло, откъдето идва и наименованието му.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА