Нов БГ сорт винено грозде успешно бори маната

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

„Мискет Викинг” е новият сорт на учените от Института по земеделие и семезнание „Образцов чифлик” – Русе, който е създаден чрез хибридизация на сортовете „Наслада” и „Шардоне”, съобщават от Селскостопанската академия. Сортът е сравнително ранозреещ (узрява около 15 септември) със силен растеж и добра продуктивност. Гроздът му е средно голям (около 120 г), средно плътен, с къса до средно дълга дръжка. Зърното е средно едро (1,92 г), овално, оцветено жълто-зелено и с мискетов аромат.

„Мискет Викинг” бе удостоен със специална Грамота от Конкурса за иновации на Международната селскостопанска изложба АГРА 2020.

Сортът се определя като типичен винен сорт и отговаря на потребностите, както за конвенционално, така и за биологично производство. Гроздето му е подходящо за производство на бели висококачествени вина и за производство на високоалкохолни напитки. Оптимално търсеното и постигнато в този период е сортът да е устойчив на студ, да е устойчив на най-важните гъбни болести при лозата, за да се избегне третирането с растителнозащитни продукти. Така сред водещите му качества е постигната е устойчивост на болести в границите на европейско-азиатската лоза Vitis vinifera L. и на практика при отглеждането на лозите му се изисква ограничено третиране срещу мана и брашнеста мана. Третиране се практикува само при наличие на много висока влажност (почвена и въздушна) при условия на естествен инфекционен фон. При силни повреди от екстремни студове под минус 18-20ºC сортът проявява добра възстановителна способност, казват още експертите.

Новият сорт е подходящ е за отглеждане при всички видове формировки в районите на страната с благоприятни условия за развитие и плододаване на рано- и среднозреещи винени бели сортове лози. На практика може да се отглежда в абсолютно всички части на страната до 400 м надморска височина, за да успее да узрее и натрупа достатъчно захари и аромати.

В технологична зрялост гроздето съдържа 22,55% захари и 9.01 г/1 титруеми киселини. Гроздът не се рони и притежава много добра транспортабилност. При формировка средностъблен Гюйо и гъстота на засаждене 2,50/1,20 м, добивът от грозде от хектар е около 12 тона. Лозите имат потенциална възможност да дават по-висок добив при формировки Мозер и Омбрела и капково напояване. Сортът е с повишена зимоустойчивост. Средноустойчив е на болести и изисква ограничено третиране само при наличие на много висока влажност (почвена и въздушна).

Създатели на новия сорт са доц. д-р Галина Дякова, директор на ИЗС„Образцов чифлик”- Русе и колегата ѝ асистент Ралица Минчева.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА