Разходката е лека и е с обща дължина под 6 километра
Витоша се превърна в сцена на магично нощно приключение. Над 80 ентусиасти се включиха в организираната от “Лунатични разходки” и Дирекцията на Природен парк “Витоша” разходка, която отбеляза 90-годишнината на парка.
Походът стартира от х. „Алеко“ и приключи в м. Орлово гнездо, откъдето се разкриваше панорамна гледка към София. По време на прехода се сложиха отразителни ленти на всички метални стълбове по маршрута. Разходката е лека и е с обща дължина под 6 километра.
За да участвате е необходимо да имате желание, челник със заредени батерии, облекло и обувки за висока планина и добро настроение.
Разходката е подходяща за деца, които могат да изминат разстоянието от 6 км. на собствен ход. Денивелацията е под 20 метра между началната и крайна точка. ,” обясняват организаторите.
„След една нощна разходка до Черни връх при -25 градуса се зароди идеята всяка седмица да приключваме някой работен делник с раздвижване на неуморно седящите ни по офис-столове тела. След включвания и от други ентусиасти решихме денят да е вторник, планината Витоша, а целите всеки път да са различни,“ споделят от организацията „Лунатични разходки“.
Поради непосредствената си близост до столицата, Витоша се превръща в предпочитано място за отдих на все по-многолюдното столично население. На 27 август 1895 г. се състоял знаменитият поход на близо 300 туристи, водени от Алеко Константинов към Черни връх. Походът поставя началото на организирания туризъм в България. Шест години по-късно, през 1901 г., на Витоша е поставена и първата туристическа маркировка у нас– указателен знак в близост до Драгалевския манастир, сочещ пътя към Черни връх.
Снимки: Петър Стоянов