Николай Димов: Вълци изядоха вече 70 животни от стадото ми, държавата остава сляпа за проблема

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

В момента няма стимули за отстрел на хищници за ловците, заяви още Димов

“Популацията на хищници в момента и през последните 2-3 години постоянно нараства. Ситуацията в момента е кризисна. Почти всеки ден имаме изядени телета, както новородени, така и големи. През миналата седмица имахме съборена и голяма крава. Това са скъпи животни под селекционен контрол и загубите за нас са много големи”, алармира в интервю за Агрозона Николай Димов, един от най-големите радетели за развитие на месодайно говедовъдство у нас.

“Необходимо е спешно да бъде намерено решение на проблема. Нужни са мерки за намаляване на популацията на хищниците. Трябва да има някакви стимули за отстрел. Предходни години се плащаха по 20-25 лв. за убит чакал, за вълците също. В момента държавата не е поела никакъв ангажимент по отношение редуциране на популацията на хищниците. През последните години няма такива плащания. Горските стопанства поемаха ангажимента, отчитахме се там. Но в момента няма такива стимули за ловците. Спасяваме се поединично и както можем. Положението е много сериозно. Обезверени сме, че ще получим съдействие за разрешаване на проблемите си”, допълни още той.

“Загубите са огромни. От началото на годината имам загубени над 70 животни от моето стадо, както новородени телета, така и юници крави. Има хора, с по-малко животни, чиито стада са на ликвидиране, те ще се откажат. Една шепа хора останаха по селата. Като ликвидират стадата и поминъка си къде ще отидат?”, запита фермерът.

Австрия предлага на ЕК мярка за обезщетение при щети от диви животни, България не е изразила позиция

“Австрия е направила искане към ЕК именно за такава мярка за обезщетение при щети от диви животни. 10 страни са изявили подкрепата си към тази мярка, включително Гърция и Румъния. България до момента не е взела никакво отношение. Явно няма кой да ни чуе в България”, разкри той.

Диви свине вършеят из царевичните полета

“Въпреки, че намаля популацията на дива свиня, продължаваме да регистрираме щети по нивите. Вече прибрахме царевицата, основно щетите бяха по нея и малко по царевицата. Щетите могат да достигнат до 20-30%. През предходни години изпращахме годишни протоколи за нанесени щети. Носехме ги от едно на друго място и до там. Не познавам колега, който е представил протокол и да е получил плащане за щетите”.

 

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама