Не си спомням друг път на едно място да се събирали толкова министри, това каза Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България и земеделски министър от правителството на Иван Костов, на коктейла по случай 10-годишнината на асоциацията снощи. На събитието присъстваха Георги Танев, Нихат Кабил, Мирослав Найденов, Димитър Греков, Валери Цветанов, Светлана Боянова (зам.-министър от правителството на ГЕРБ), финансовият министър Румен Порожанов. Поздравителен адрес до АЗПБ изпрати и служебният министър Васил Грудев. Сред присъстващите бяха и изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Пламен Моллов, Мила Бошнакова, представител на Департамента по земеделие на САЩ, и Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондация “Америка за България”.
Вашата асоциация беше регистрирана, след като България затвори преговорната глава “Земеделие” и днеска, виждайки колко израстнахте за тези 10 години, сигурен съм, че ако бяхте се учредили преди още 10 години, може би преговорите (по повод членството ни в ЕС – бел. авт.) щяха да приключат по малко по-добър начин като параметри за нашата страна, това каза министърът на земеделието в правителството на Тройната коалиция Нихат Кабил по време на коктейла.
Кабил посочи, че по това време браншовите организации са се държали като синдикати – “с министрите се водят преговори само за пари”, а една от първите организации, “които зададоха правилния тон” е АЗПБ, заедно с асоциациите на млекарите и месарите. Когато сме в Европейския съюз и работим по Общата селскостопанска политика браншовите организации преди всичко трябва да защитават правата и интересите на своите членове, но заедно с това имат и друга мисия – “да създават общо поле на мислене, в което поле да се раждат позитивните идеи и в което поле да се оформят онези, най-правилни за развитието на сектора решения” и политическите представители на страната ни да отиват на преговорите в Брюксел с ясна позиция, каза Нихат Кабил.
Той се обърна към Ивайло Тодоров, изпълнителен директор на АЗПБ, с апела асоциацията да бъде инициатор на поредица от срещи с други браншови организации в областта на земеделието, преработката и храните, за да може най-после да се направи “един истински работещ общ Закон за браншовите организации в областта на земеделието и храните”. По този начин ще имаме национален съюз на тези организации. В противен случай никога няма да ни приемат насериозно в Европейския съюз, нито в Копа-Коджека, каза Нихат Кабил.
По повод новия слоган на АЗПБ – “Земеделие за поколенията” Кабил каза, че винаги е вярвал, че младите фермери и производството на храни са застраховката “Живот” на цялото човечество.
Анета Стефанова