Независимото напояване е стратегическа цел за родното земеделие

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Сдружение от няколко фирми, базирани в Сливен, обработва площи с размер от около 82 000 декара. Към момента там се отглеждат традиционните култури за региона – рапица, пшеница, слънчоглед за консумация, кориандър и отскоро някои алтернативни култури като нахут. От Ангел Ангелов, главен изпълнителен директор на “Кронос агрохолдинг“, научихме за главните проблеми пред сектора, както и за бъдещите планове на земеделците.

Независимото напояване е ключовата цел

“Ние нямаме напоителни системи, но разсъждаваме сериозно в тази насока, защото в нашия регион по време на зреенето на културите дъждовете не са достатъчни. Тук проектите ни заедно с други стопани са свързани с комасацията, чрез която да можем да инвестираме в напояване, а според нас това е бъдещето. Към момента нямаме поливни системи, нито нови, нито стари, които да ползваме. Плановете ни са свързани с добиването на подпочвени води и канални системи, които да захранват културите, като по този начин увеличим значително качеството и количеството на продукцията”, обясни Ангелов.

Неуредиците при комасацията създават пречки

“Пазарът в последните години е доста динамичен и доста труден. Нещата в земеделския сектор не са само цветущи и розови, но не всичко зависи от нас и нашето управление. По-скоро бих искал да насоча вниманието към проблемите в нашия сектор, които от доста години не успяваме да отрегулираме. Това е неспазването на дадени закони и дадени срокове, отнасящи се за процеса комасация – разпределението на земеделските земи между стопаните. Има отрегулирани срокове, които явно не работят и не се спазват. А неспазването на сроковете прави всичко неефективно. Има и порочна практика, чрез която част от стопаните, за да изнудват други, декларират реални граници, които не са техни, но принуждават останалите да им ги отстъпят. Това трябва в даден момент да бъде изчистено и да бъде регулирано със закон”, отбеляза земеделецът.

Дивечовите нападения създават хаос, който носи загуби

“Друго, което искам да засегна и да обърнем внимание е, че в нашия регион голяма част от земите граничат с ловни и горски стопанства. Имаме все повече нападения от дивите свине, които буквално унищожават голяма част от площите ни. Все пак ние наемаме и обработваме тези мени, от които очакваме приход, а в крайна сметка резултатите са отрицателни. От няколко години водя борба с ловните стопанства, но и ако там не се намеси Министерството на земеделието и горите с регулаторните си функции, този хаос ще продължава и щетите ще бъдат изцяло върху нас. Ще дам конкретен пример – в нашето стопанство има около 3000 декара площи с рапица и пшеница, които са унищожени на 30% до 40%. Става така, че в нашия регион, където се обработват всички земи, ние прехранваме голямата популация на дивеча, а ловците се радват на сполука и просто няма какво да направим”, коментира Ангел Ангелов.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА