Непознатите кашер и халал – храните с ниша

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
11 Минути

Начинът на хранене заема централно място в изповядването на различни религии. Докато при християнството се приема почти всякаква храна, с изключение на определени дни – сряда и петък, както и по време на пости, то ислямът забранява всичко, което опиянява, различни видове месо и определя начина, по който се добива месото. Затова и религията си има своята „халал“ храна, тоест годна за консумация. Евреите могат да пият алкохол, според тяхната религия той е “кашер”, но и те имат забрана за консумация на определени храни. В Тора, свещената книга на евреите, зеленчуците и плодовете са позволени, докато свинското месо, също както в исляма, е забранено. Други предписания на еврейската религия са например млякото и месото да се съхраняват в отделни съдове, те не бива да се смесват нито при приготвяне на храната, нито при ядене. След като е консумирал месо, евреинът трябва да изчака да минат най-малко три часа, за да изпие чаша кафе с мляко.

kasher_1

Посветените мюсюлмани ядат само по един начин – позволения или на арабски „халал“. Има постулати в Корана, които строго забраняват храни и питиета по различни причини. Забранена е употребата на свинско, мърша и на всички животни, които са хищни, разказа за „Агрозона“ Халил Ходжов, председател на комисията по халал в Главно мюфтийство . При хищниците говорим за вълк, мечка, които убиват плячката си със зъби и нокти. Изключение от това обаче са хищниците, които са в морето – всичко, което идва от там е позволено в исляма. Освен това вярващите нямат право на  магарешко месо, мулешко и конско.

Голямо значение за мюсюлманите има и това с какво се хранят животните и как се добива продукта от тях. Животното например трябва да бъде заклано подобаващо, за да е халал – да се пререже гръкляна и двете артерии на гърлото на животното и това да направи вярващ мюсюлманин. Ако не се спази този обичай вярващите нямат право да консумират, споделя Ходжов. Ако месото е отровено или добито по друг начин, като животното е умъртвено чрез електричество то тогава не е халал, а харам – забранено. Дойде ли време за курбан пък трябва да се спазват още изисквания. Животното трябва да се обърне на Югоизток, към Мека. Главата да е на Изток, а краката на Запад. Завиват се очите, а краката се завързват. 

20 фирми произвеждат „халал“ храни у нас

halal

В последните няколко години много фирми поучиха сертификат за халал храни, най-вече млекопреработващи, споделя Халил Ходжев. Към момента те са 20 в България. Сертификатите издава главно мюфтийство, а оттам са изготвили и лого, което вече се появява по редица опаковки. Годишната такса за един халал сертификат е между 800 и 1500 лв. В Мюфтийството има специален орган, който следи за храната и се оглавява от петима души. „Ние не правим проверка на фирмите наред. Ако компания желае да бъде сертифицирана правим инспекция на място – виждаме как се произвеждат нещата, какво се влага в продукцията. Когато издадем сертификата се прилага и договор, с който производителят се задължава по всяко едно време да ни предостави продукти за изследване. В годините са правени проверки, но обикновено хроата, които са сертифицирани по халал нямат желание да нарушават изискванията, поради факта, че повечето от тях изнасят продукцията си навън и ако мамят, няма как да се наложат“.

Българските мюсюлмани не държат на „халала“

Родните производители на халал храни се насочват предимно към износа, а причината е, че в България консумират само дълбоко посветените мюсюлмани. За останалите етикета не представлява интерес, те просто гледат дали дадена храна съдържа свинско и по този начин се ориентират какво да закупят. „ Хората не вникват много в детайлите. Трябва обаче да споменем, че по-младите мюсюлмани са много информирани, проверяват в интернет и се интересуват повече от етикета. Съответно те са и голяма част от консумиращите „позволена“ храна у нас“, споделя Ходжов.

petes_bridgeview_halal_butcher_counter_loaded

Халал е навсякъде

Халал обаче не е само в храната. Това е начин на живот, може да го откриете в  козметиката, лекарствата, в обноските, навсякъде около нас. По света има дори Халал хотели, които предлагат цялостно “позволено” обслужване. Това е едно широко понятие – в него влизат отношенията, думите, житейски възгледи. За мюсюлманина това е начин на живот, цялото му ежедневие. Ако конкретизираме в храните обаче може да сравним с еко храните.

Израелските туристи подкрепят „кашера“ у нас

Милиони хора по света пък спазват еврейските обичаи за хранене по „кашер“, което буквално означава подходящ, удобен. Всъщност, когато определен хранителен продукт е произведен под надзор на равин и отговаря на еврейските закони за храненето, той се счита за подходящ да се яде. При контрола на кашер храните се следи за всяка от съставките използвана в процеса на изработване на продукта от една страна, както и на производствения процес от друга.

Is-Kosher-Food-Healthier

Кашер храните в България се сертифицират от Софийска синагога. Когато равинът  отиде във хранителна  фабрика, той взима сертификати за веществата, които слагат в храната. Когато трябва да се сертифицират кисели краставички например то трябва да се следи за нещата, които се добавят в продукта – оцет, олио – всички те трябва да са кашерни. Равина взима сертификатите, които му се дават за тези вторични продукти , праща ги в Израел, а там ги проверяват дали отговарят на кашерната храна. Това споделя пред нас Виктор Хазан, кашерен наблюдател на Софийска синагога. „Сега например изпратихме мостра от български мед за проба в Израел. Те ще го изследват и ако се окаже, че някое парченце от пчелата е останало вътре – краче, крилце, значи медът не е кашерен, защото има нещо животинско в него“, допълва Хазан.

Друго интересно изискване е храната да не е правена по време на Шабат – тоест в събота. Самата фабрика не трябва да работи в този ден, защото според еврейската религия събота е неработен ден.

За да е кашерно едно месо пък трябва да е заклано от човек, който идва от Израел – сертифициран коляч или т.нар. шахед. Той идва със специален ритуален нож. Телето трярбва да е обърнато наопаки, а коленето става само чрез разрез на гърлото, докато не изтече кръвта напълно.

Кашер в България

В България храните, които са сертифицирани по „кашер“ не са много. Най-често фирмите желаят да патентоват само един продукт, а не цялата си гама, споделя Хазан. Туристите у нас се ориентират по световните марки, тъй като знаят кои от тях могат да правят „правилни храни“  и кои не. Така например всички сокове и безалкохолни, които произвежда една известна марка за напитки са кашерни и евреите знаят, че могат да консумират. Малките десерти също са кашерни за цял свят, както и минералните води. „ Когато идват туристи от Израел у нас те обикновено знаят кои са марките, които да избират“.

Софийска синагога произвежда за своите вярващи

При месото и млечните продукти пък самата синагога  е производител и на телешко, и на пилешко, както и кашкавал, сирене. „Специално за млечните продукти купуваме от добричка мандра, като равина ходи на място и следи процесите на производство. В магазините не може да откриете кашерни кашкавал и сирене“, категоричен е Виктор Хазан. И все пак щом една храна е по-специална, то тя е и по скъпа.  Кашкавалът от синагогата  струва 14 лв., а сиренето 10 лв. Голямата разлика обаче идва при телешкото месо, където килограмът може да закупите за 22 лв. Това е така, защото за да е кашерно трябва да дойде специално човек от Израел и да го заколи, а тези колячи са скъпоплатени. „Не можем да колим тонове, защото трябва да ги държим с месеци по хладилниците. Дори и на тази цена обаче месото е три пъти по-евтино от Израел, така че религиозните евреи не се притесняват от тази цена“.

winn-dixie-kosher-aisles

Специален кашерен хотел посреща евреите в Банско

В София за момента има само един  кашерен ресторант, но доста бизнесмени имат интерес за отварянето на още, тъй като в последните години много се увеличиха израелските туристи и голяма част от тях търсят кашерна храна. „Имаме доста запитвания към равина да отиде на място и да кашеризира ресторант, хотел и т.н“, споделя Хазан.

В Банско пък има изцяло кашеризиран хотел и той отговаря на редица изисквания. Цялата кухня трябва да се преработи, необходими са различни съдове за месо, за млечни продукти и т.н. Трябват отделни чинии, вилици, лъжици. Този хотел е по-скъп от другите. Например, там в събота не трябва да угасват лампите в коридора, а евреинът не трябва да извършва никаква дейност през Шабат. Дори и само да излезне в коридора и фотоклетката да светне лампата, това се счита за свършена работа, защото той е запалил лампата с присъствието си. Затова се изграждат специални часовници, които включват светлината в определени дни, часове и т.н. Организацията е по-сложна и затова цените са по-високи.

Преди 1944 г. пък еврейската общност у нас е можела да се похвали с доста повече услуги. Тогава в страната е имало над 50 хил. евреи, а в момента са 2500. Равините са били много, а само  в столицата е имало пет синагоги, в Пловдив три, имало е още във Варна, Русе, Видин и други наши градове.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА