Национален земеделски форум ще събере представители на всички браншове, за да обсъдят Стратегическия план

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Представители на всички браншове в земеделието ще се съберат на национален форум, за да обсъдят Стратегическия план на България. „Спонтанно се роди идеята да организираме национален земеделски форум, на който да направим нашия прочит и да изясним гледната си точка за Стратегическия план. Според комисар Войчеховски идеята е много добра, той подчерта, че много държи да има пряк контакт със земеделските организации и фермерите, за да научава какво се случва от първа ръка, а не информацията да преминава през гледната точка на администрацията“, съобщи за Агрозона представителят на България за сектор „Земеделие“ в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) Стоян Чуканов. Той взе участие в днешната среща между еврокомисар Войчеховски и представители на български земеделски организации, организирана от евродепутатът Атидже Алиева-Вели. Според еврокомисаря такъв тип комуникация е добре дошла, и е поздравил активността на българските фермери. Войчеховски е благодарил, че може да се запознае с някои от тях лично, както и за това че и българските фермери са допринесли за хранителната сигурност в Общността в тези трудни времена. 

Една от основните теми на срещата е била липсата на добра комуникация през годините, откакто се обсъжда Стратегическият план за ОСП. След като ЕК публикува официално забележките по плана, както и отговорът от страна на България, земеделците ще имат възможност да се запознаят с тях и тогава ще се организира и форумът, в който да участват не само представители на всички браншови организации, но и на Европейската комисия и Министерството на земеделието.

„Макар да се анонсира отвореност и прозрачност на процесите, нашите забележки са, че не е проведено обществено обсъждане по реда на постановлението от 2019 г., което определя, че трябва да има насрочени три срещи, в три различни административни центъра, на които да се обсъжда Стратегическия план, те трябва да бъдат анонсирани 20 дни по-рано, нещо което не се е случило у нас преди изпращането на документа в Брюксел“, каза още Чуканов.

Аакцент в изказването му е била темата за организираното гражданско общество, липсата на комуникация както по Плана за възстановяване и устойчивост, където ремонтираният вариант е изпратен отново без обсъждане в земеделската общност, така и за проекта на Стратегически план. „Акцентирах, че е изключително важно в обозрим срок да знаем дали ще има деругации за сеитбооборота за 2023 г. за угарите. Ние не знаем каква е била позицията на България по този въпрос на срещата на министрите. Проблем е също така, че хората се отказват от проектите си по инвестиционната подмярка 4.1, защото е изключително бавна и тромава е процедурата по администрирането на тези проекти по ПРСР“.

От зърнопроизводителите е поставен въпроса за пестицидите, както и за районирането в ЕС. Страната ни е на последно място по употреба на пестициди на хектар, а се оказва, че трябва да ги намалим на 50%. Несъпоставимо е с други държави, които имат значително по-висока употреба на препарати за растителна защита.

Поставени са и проблемите с пасищата, на което комисар Войчеховски е изразил силната си почуда, защото очевидно става дума за административно недоглеждане, тъй като в европейски мащаб България има една от най-ниската гъстота на животински единици на хектар.

Специално е коментиран въпросът за подкрепата за млякото. „Ние не сме се възползвали от изключително много възможности, които ни е дала Европейската комисия. Поляците получиха пари, за да си купят торове. Нас сега вече торове не ни трябват, те бяха актуални преди няколко месеца, когато се тореше. Немците пък поставиха необлагаем праг за земеделските доходи. Това също е нещо, дадено като възможност от Европейската комисия и би било подкрепа за всички фермери, ако знаят че определен обем средства ще бъдат запазени за тях“, казва още животновъдът.

По време на срещата се е завихрил и скандал пред очите на еврокомисаря, след като пълномощният министър при постоянно представителство на Република България в Брюксел Снежана Благоева се е включила с изказване в срещата, макар да е присъствала там като наблюдател. В изказването си тя е отхвърлила настояванията за липса на диалог с министерството и последвал остър разговор между нея и хората от браншовите организации.

Макар и голяма група, всеки бранш успя да каже своята болка пред еврокомисаря, коментира за Агрозона и Пенка Христова. Тя е посочила в изказването си, че „родните животновъди настояват за изравняване на субсидирането и евентуално, ако не могат да бъдат изравнени субсидиите да ни се даде обезщетение във връзка с приключване на дейността, тъй като при нас вече е агония или пък Европейската комисия ще бъде уведомена, че не желаем членство в ЕС“.

Заради скандала по време на срещата участниците настояват за отзоваване на г-жа Благоева. Еврокомисарят от своя страна е взел думата като е подчертал, че е събрал животновъдния бранш на България не във връзка с това да се правят дипломатически скандали или да търси отговорност на държавата. ЕС е длъжен да направи проверка не само у нас, но и в други страни където липсва диалог.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА