Нашествието на агродроновете

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

След пет години се очаква те да генерират пазарен дял в САЩ в размер на 4,8 млрд. долара

Пазарът на селскостопански дронове ще расте с големи темпове. Анализът на  английската компания Markets and Markets сочи, че постепенно делът на тези апарати ще се превърне в основен фактор, защото потребностите от увеличаване на хранителните запаси ще изискват и допълнителни инвестиции в развитието на технологиите. В анализа се посочва, че „благодарение на такива новости като автоматизацията и GPS-навигацията, които вече промениха селскостопанския отрасъл, безпилотните дронове сега са готови да модернизират сектора още веднъж”.

Учените смятат, че „дроновете позволяват да се осъществи мониторинг в режим на реално време много по-точно и икономически ефективно при това на ниво, което по-рано се получаваше само чрез спътниково изображение. Дроновете, снабдени с хиперспектрални, мултиспектрални или термодатчици, са способни да определят области, които се нуждаят от промяна в оросяването. След като реколтата започне да се развива тези датчици изчисляват вегетационния индекс, показателите за здраве, измервайки топлинните характеристики на растенията.”.

Северна Америка е един от основните пазари на селскостопански дронове в света. Това се обяснява и с факта, че тези технологии са освободени от някои правила на Федералното управление на гражданската авиация, което позволява да се разшири разпространението им в селското стопанство и да се привличат повече инвестиции за развитие. Прогнозира се агродроновете да се превърнат в едно от основните пера при формирането на оборотите на технологичните компании. През 2019 г. се очаква в САЩ да бъдат направени покупки на селскостопански дронове в размер на 1,2 млрд. долара, като пет години по-късно делът на пазара да достигне до 4,8 млрд. долара.

 

Размерите им намаляват

През последните години умирането на пчелите предизвиква все повече полемика. За съжаление процесът изисква промяна в много насоки на селското стопанство – от начина на отглеждане на културите до използването на вредни вещества в него. Фактите са неоспорими – пчелите са основа за получаването на качествена реколта.

В тази посока учени от технически университет в Холандия и изследователи от Япония работят по създаването на изкуствени дронове-пчели, които да са в полза на селското стопанство. Към момента опитите са успешни и изследователската група разработва версия за търговско приложение.

 

Изтокът и Западът се кооперират

Сред най-големите играчи на пазара на селскостопански дронове се явява японското представителство на Bayer. Доктор Харолд Принц, президент и представител на Bayer CropScience Japan, заедно със своя екип по маркетинг и продажби наскоро посещават централното управление на китайската фирма XAG, която е производител на дронове за дистанционно сондиране на полета и за точно разпределение на пестициди и други средства за защита на растенията, с цел да укрепят отношенията между двете компании.

Как да се изгради устойчива селскостопанска екосистема на основата на точните технологии за японския пазар са основна тема на разговорите между генералния директор на XAG Пен Бин и съучредителя Джъстин Гонг с представителите на Bayer.

 

Историята накратко

През 2018 г. XAG подписва ексклузивен договор за стратегическо сътрудничество с Bayer CropScience за съвместна работа на местно ниво с цел по-широкото използване на селскостопанските безпилотни авиационни системи и предоставянето на индивидуални услуги по защита на растенията на японските фермери, чието число наброява повече от 1,37 млн. човека.

Япония се сблъсква с проблема на застаряващото население, а страната е сред водещите по ниско ниво на раждаемост в света и по незаинтересованост на младите хора от фермерска работа. Техническият прогрес обаче обещава подкрепа на възрастните стопани, за които все по-целесъобразно е да заменят с агродронове наемния персонал при провеждането на защитни обработки на културите.

Анализите сочат, че технологията на точното нанасяне на препаратите за растителна защита в бъдеще ще измени целия отрасъл по защита на културите, като ще позволи на машините с точност да дозират обемите, да преценяват ефективността на разпръскване на препаратите и да защитят хората, които биха ги прилагали.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА