Наредбата за директните продажби не разрешава, а забранява

Златко Златков
Златко Златков
11 Минути

Защо държавата спира малкия бизнес на малките хора

Банко Банев, учен, преподавател в Тракийския университет и бизнесмен

Защо тази наредба звучи по-скоро като забранителна, а не като разрешителна за извършване на директни продажби.

Защо в чл.6, ал 1 се говори за „…доставка на малки количества сурово краве мляко…”? Защо тези количества трябва да са „малки”? Какъв е проблемът хората да си продават млякото в рамките на разрешената квота и да избягват от диктовката на цените на млекопреработвателите, които много често спекулират и закономерно тези цени спекулативно скачат, когато фермерите получават държавни субсидии. Защо се говори само за сурово краве мляко? В страните от ЕС чрез вендинг-машините се продава прясно мляко в свежо състояние, понякога нар. и сурово мляко и/или прясно пастьоризирано мляко.

В чл.6, ал. 2 отново говорим за малки количества сурово овче, козе или биволско мляко и тук даже се регламентират проценти от месечния млеконадой. Тук отново се поставя въпросът какво означава „малко количество”, след като ЕС не регламентира с квота добиването на овче, козе и биволско мляко. Защо държавата спира малкия бизнес на малките хора?

Лобистко изискване

Чл. 8 /ал 1, т 3/: Защо се налага изискването вендинг-машината /млекомата/ да бъде собственост на фермера? Как например някой може да си представи, ако във фермата се отглеждат 50 бр. овце /както е посочено в чл. 6 ал.2, т.1/, фермерът да притежава собствен млекомат? Очевидно е, че в Наредбата не бива да се поставя изискване млекоматът да бъде собственост на фермера. Трябва да се допуска млекоматът да бъде закупен на лизинг /т.е. да не е негова собственост/ или даже и да бъде наеман за определено време. Къде е проблемът? Пак в тази точка е  написано най-странното и очевидно лобистко изискване: вендинг-машината да бъде разположена в същата административна област /вероятно се има предвид и в която област е фермата, макар че това не е много ясно/. Трябва ли да коментирам, че е много глупаво един фермер, който живее в Лозенец, Бургаско да не може да си продава млякото в Сливен или пък фермерът, който има ферма в Бяла, Варненска област да не може да си продава млякото в Слънчев бряг, Бургаска област. Това изискване го няма в нито една от наредбите на страните-членки на ЕС. Друг е въпросът, че млякото може да бъде съхранявано и транспортирано без охлаждане в продължение на два часа. В този смисъл може единствено да се регламентира изискване за транспортиране на млякото на определено разстояние, но тук трябва да става за неохладено мляко, което е бактерицидно в рамките на два часа, така че всички изисквания по отношение на разстояние и т.н. трябва да бъдат заменени единствено с изисквания за доставка на млякото до машината с температура не по-висока от 5-6 °С и съответно ОБМ и ОБСК. Това изискване решава всички проблеми и не бива тази наредба да се усложнява с излишни регламентации.

Спъва малкия бизнес

Наредбата спъва малкия бизнес и не работи добре. Предлагам наредбата да бъде изцяло преработена от експерти в съответните области и да бъде препубликувана.

Технически изисквания

А ето и основните ми предложения и въпроси, свързани с техническите изисквания към т.нар. млекомати.

Терминът “млекомат” не е точен, тъй като представлява професионален жаргон, който е придобил гражданственост единствено в няколко държави. Правилният термин е вендинг-машина за мляко.

–         В чл.8 /ал. 2/: Не е ясно защо се изисква пренасянето на млякото да става в съдове с двойни стени. Двойностенните съдове се използват при пренасяне на големи разстояния, когато има риск млякото да се достави до млекомата с температура по-висока от 5-6 °С. Когато фермата е в достатъчна близост до млекомата, това изискване е преувеличено.

–         В чл. 8 /ал. 3, т 1/: Тук също е преувеличено изискването за „доставка на студена и топла питейна вода”. Вендинг-машините могат да се използват и на улицата, те са предназначени за това. До мен има много обаждания от фермери, на които им се отказва регистриране на млекомат, поради това че не са осигурили студена и топла вода на улицата, където ще поставят млекомата. Водата за вътрешно измиване на млекоматите се съхранява в самия млекомат, а измиването на контейнера за мляко става в самата ферма.

–         В чл 8 /ал 3, т. 2 /: абсолютно правилно е посочено всичко, но в момента нито един млекомат, работещ в България не е съоръжен с автоматична промивна система на зареждащия съд /контейнера/ при неговата смяна. Автоматичните промивни системи на зареждащия съд не се монтират вътре в системата, а във фермата, но тези промивни системи нямат нищо общо с автоматичните промивни системи на доилните инсталации. Тяхната цена е висока –минимум 3000 евро и в момента само италианските млекомати, внесени в България от различни фирми, имат млечни контейнери с херметично затварящи се капаци, към които са предвидени щуцери за включване към автоматична система, вграден хомогенизатор и евентуално сензор за отчитане на остатъчното количество мляко. Повечето от млекоматите, които са внесени в страната, са с отворени съдове вътре в млекомата, които не подлежат на включване към автоматична система за измиване, каквото е изискването. Това с особена сила важи за вендинг-машините за мляко на една швейцарска фирма, в които млякото се съхранява в една буквално отворена тенджера с вместимост, напр 100 литра и е непрекъснато подложено на контаминация с околната среда вътре в камерата на млекомата. Тук, обаче трябва да се постави и въпросът за т.нар. „допустима инвестиция”, която се подпомага – тя е 16 000 лв., т.е около 8000 евро. Всички вендинг-машини за мляко, които отговарят на условията за автоматична промивна система, както на самия млекомат, така и на зареждащия съд, са на цени не по-ниски от 9-10 хил. евро, особено ако се предвиди и електронна регистрация на температурата на млякото в продължение на една година.

–         Чл. 8 /ал. 3 т. 4/: В случая се регламентира млекоматът да осигурява температура не по-малка от 0 °С. Мисля, че при тази температура млякото е близко до точката на замръзване. Истината е, че млекоматите, които отговарят на изискванията, имат антизамръзваща система, която сработва при температура на млякото под 3°С.

–         Чл. 8 /ал. 3, т. 5/: Тази точка на Наредбата е трудно разбираема и е трудно да бъде проследена от контралиращите органи, тъй като е технически противоречива и объркана. Не е ясно какво се разбира под отварящ кран и т.н. Вероятно става дума за някакъв конкретен модел. Написано е, например: „изисква се инсталацията да бъде лесно подвижна за почистване и дезинфекция…”, но тук вероятно се има предвид да бъде „лесно досъпна” и т.н. Тази точка трябва коренно да се редактира.

–         Чл. 8 /ал. 3, т. 6/: В тази точка е регламентирано да има записи от термометър с външен дисплей, което означава, че трябва да има записи на температурата с електронен външен дисплей. Това е точно така, но по-голямата част от евтините млекомати, които бяха внедрени у нас не притежават електронна памет, в която да се съхраняват данни от температурата в продължение на една година. Тъй като органите, които отговарят за регистрацията на вендинг-машината, също не са много наясно какво се изисква в т. 6, налагат едно изискване в практиката фермерът сам да си записва всеки ден, два пъти дневно температурата на млякото. Сами разбирате, че това е абсолютна глупост и по този начин един контролен орган не може обективно да провери в ретроспекция как е работила вендинг машината в определен период от времето. Ако евентуално има оплакване от клиент или някакъв по-тежък случай, е невъзможно при този субективен подход контролиращият орган да прецени за какво става дума. Истината е, че във всички европейски млекомати, които отговарят на изискванията, се вгражда електронна памет за регистрация на температурата в продължение на една година. Друг е въпросът, че тези машини са по-скъпи и тук отново опираме до проблема за т.нар допустима инвестиция за 16 000 лв. В този ред на мисли, не е ясна и ал. 5 и тя трябва също да бъде прецизирана по отношение на документиране на информацията – коя да се съхранява на хартиен носител и коя информация да се съхранява на електронен носител.

–         Чл. 8 /ал. 3 т. 7/: В тази точка виждаме възможно най-спорния текст. Не е ясно какво е това изключващо устройство в случай на намаляване на захранването. Вероятно става дума за ел. захранването, но даже и да е така, не е уточнено за какво намаляване става дума. Тук искам да добавя, че в качествените европейски вендинг-машини за мляко се предвижда не изключване на млекомата при намаляване на захранването или спиране на ел. ток, а автоматичното преминаване на акумулаторно захранване за определено време, т.е включва се UPS-система.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА