Нахутът вече не е на мода сред земеделците

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Нахутът вече не е на мода сред родните земеделци, а изкупната цена за здравословната храна буквално се е сринала, научи Агрозона. „Нахутът беше една от културите, които могат да донесат допълнително доходи на стопаните от Южна България, но след като цената му падна от 1.50 лв. за килограм на 60-70 стотинки, няма смисъл да се отглежда“, сподели Стайко Стайков, председател на Българската асоциация на земеделските земи. Суровината за производството на хумус и фалафел се използва най-много в арабския свят и Индия, но тази година на субконтинента има добра реколта и за изхранването на многомилионния народ няма нужда от внос.

Нахутът има доста болести и добивите му зависят много от климата. За България е нормален добивът от 130 – 140 кг от декар. С добри грижи може да се получат и 150 кг/дка. Тази култура се отглежда по-трудно в Северна България, тъй като не обича влажната пролет.

Подобна е пазарната ситуация и при кориандъра, който беше отглеждан на доста големи площи у нас. В момента цената му е трийсетина стотинки. Причина за срива е, че в много от околните страни, както и в Русия вече се сее много от ароматната подправка и това подбива пазара.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА