Над 600 хил. лева санкция за пропуснати ползи от лютеницата с хорцето

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

На първа инстанция „Булконс“  осъди „Консервинвест“ за марката „Лютеница Първомай“

Обезщетение за претърпените имуществени вреди и пропуснати ползи в размер на 636 284,16 лв. по цени на дребно, както и разноските по делото ще заплати компания за производство на лютеница за неправомерно използване на търговски марки с географско указание.

„Булконс Първомай“ ООД осъди „Консервинвест“ ООД за ползването на търговски марки с географско указание „Лютеница Първомай“. Решението е на първа инстанция на Софийския апелативен съд от 28 февруари 2019 г. Съдът постанови, че само „Булконс Първомай“ може да използва наименованието „Лютеница Първомай“, което е регистрирано като географско указание с рег. Номер 212-01/03.07.2013 в Патентното ведомство на Република България. Дружеството „Консервинвест“ трябва да преустанови използването на марките „Първомайска лютеница“, в това число „Първомайска лютеница, Домашна едросмляна“ и „Пърмайска лютеница Ръченица“, които са идентични на продукта „Лютеница Първомай“ на „Булконс Първомай“ ООД. Освен това съдът е постановил изземване и унищожаване на стоките, предмет на нарушението, разходите за което да бъдат заплатени от „Консервинвест“.

През миналата година „Булконс Първомай“ подаде заявление за вписване на „Лютеница Първомай“ като географско указание в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания. Тази лютеница е един от най-традиционните за страната продукти, произвеждани в промишлени условия. Той се отличава от другите индустриално произвеждани лютеници с традиционния метод на производство характеризиращ се с това, че пресни домати и чушки отгледани в Горно-тракийската низина се пасират до пюрета с концентрация не повече от 12%, които впоследствие се сгъстяват до желаната за продукта гъстота чрез изваряване. „Лютеница Първомай“ се произвежда в едноименния град по традиционна технология от 1939 г. През годините градът и землищата около него са се утвърдили като център за отглеждане на домати и чушки – основни суровини при производството на лютеница. Характерното за географския район е, че използвайки местни продукти (домати и чушки) и преработвайки ги по традиционния метод за производство на лютеница – чрез изваряване, включително в домашни условия е постигнато масово производство на един от най-традиционните български продукти, наложен през десетилетия в страната и в чужбина и познат с характерния си вкус. Именно влагането на първокачествени материали и традиционния метод на производство на лютеница, запазен единствено в град Първомай, е от съществено значение за известността на „Лютеница Първомай“ и връзката на продукта с географския район.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА