Над 33 хиляди служители в хранителната индустрия

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Около 3.4 млрд. лева са приходите в хранително-вкусовата промишленост от секторите „Производство на месо и месни продукти”, „Производство на мляко и млечни продукти” „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия”, а заетите в бранша са близо 33 хил. служители. Това съобщиха за „Агрозона“ от Съюза по хранителна промишленост към ФНТС.

Подсекторът „Производство и преработка на месо – производство на месни продукти, без готови ястия” създава най-висока заетост, която е 20.5% от заетите в целия сектор и е с най-висока добавена стойност – 20%. Следва подсектор „Производство на хлебни и тестени изделия” и най-голям оборот – 24.7%, следван от подсектор „Производство на растителни и животински масла и мазнини” – 16%.

103a1bc94b41b1640936fc83d607cb17063fd4e1bc24f6ca11pimgpsh_fullsize_distr
Броят на регистрираните предприятия в сектор „Месопреработване“ у нас е 497

По данни от анализ, проведен от БСК броят на регистрираните предприятия в сектор „Месопреработване“ е 497, от които работещи са 449 с 16,8 хил. заети и общи приходи от продажби 1,9 млрд.лв. В сектор „Консервна промишленост“ има 331 регистрирани предприятия с 9,3 хил. заети лица и 681 млн.лв. общи приходи от продажби, а в сектор „Млекопреработка“ са заети 8,3 хил. заети и 723 млн. лв. общи приходи от продажби.

В месопреработката най-много работещи предприятия

В сравнение със секторите „Консервна промишленост“ и „Млекопреработване“ в сектор „Месопреработване“ има най-голям брой работещи предприятия, което е с 41% повече от сектор „Млекопреработване“ и с 26% повече от сектор „Консервна промишленост“. С 50% повече са заетите в сектора в сравнение със сектор „Млекопреработване“ и с 46% повече в сравнение със сектор „Консервна промишленост“, съобщават още от съюза. И по общи приходи от продажби, които са 1,9 млрд. лева, секторът е на първо място – с 35% повече от сектор „Консервна промишленост“ и с 37% повече от сектор „Млекопреработване“. През 2015 г. броят на работещите предприятия в сектора се е увеличил на 463. Най-много се е увеличил броят на предприятията за производство на месни продукти и те са 197 бр.

Малките и средни предприятия (МСП) от сектор „Производство на храни”, осигуряват около 29,6% от оборота и 20,5% от добавената стойност в преработващата промишленост. Развитието на сектора е от важно национално значение за стабилизиране на пазара на труда и в частност за намаляване на безработицата в България поради факта, че заетите в МСП, произвеждащи хранителни продукти, са 18,5% от всички заети в сектора.

Тенденции

Добитото в България червено месо родно производство се реализира основно като свежо в търговската мрежа. Дори месопреработватели, които притежават собствени ферми преработват за колбасарски нужди месо от внос, а собственото производство реализират на пазара преди всичко като свежо месо. За да имаме пазари, нашите продукти трябва да бъдат промотирани, както на вътрешния, така на регионалния и на международния пазар, категорични са от браншовата организация.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА