На трапезата: пазарът на ядливи насекоми е готов за бум

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Европейски предприемачи предлагат чипсове от скакалци, хамбургери от насекоми и дори бира от бръмбари

Консумацията на насекоми като алтернатива на животинския протеин има различни хранителни и екологични преимущества, въпреки че потребителите в западните страни все още трудно се борят с мисълта да хапват подобна храна.

Тъй като растящото население на Земята оказва все по-голямо натоварване на световното производство на продуктите за хранене, насекомите все по-често и често да се разглежда като жизнеспособен източник на храна.

Ядливите насекоми действително са богати на протеини, а тяхното отглеждане е по-устойчиво, отколкото получаването на говеждо месо или свинско, съобщава порталът Agroportal.ua.  Днес вече над 2 млрд. души от 130 страни в света редовно ядат насекоми.

Много европейски предприемачи търсят творчески начин да направят червеите или скакалците апетитни. С подобно решение се заема Тициана Ди Костанцо, която провежда уроци по приготвяне на насекоми в своята градина в Западен Лондон. Там тя отглежда насекоми в задния си двор заедно със съпруга си Том.

Нейната компания Horizon Insects се явява част от зараждащия се европейски пазар на ядливи насекоми, в който място се опитват да заемат десетки млади компании. Те предлагат чипсове от скакалци, хамбургери от насекоми и дори бира от бръмбари.

В крайна сметка употребата на насекоми може да стане не само на трапезата на човека, но и като храна за животните, което също е перспективно.

В тази посока ЕС одобри протеинът от насекоми в качеството на храна за рибите още през 2017 г, а в САЩ подобно разрешение бе дадено за кокошки през 2018 г. Разрешението в ЕС за използване на насекоми за хранене на домашни птици и свине трябва да бъде получено до края на 2021 г.

По данни на инвестиционната банка Barclay’s, световният пазар на ядливи насекоми е готов за бум. Оповавайки се на данни от Meticulous Research банката прогнозира, че към 2030 г отрасълът ще достигне до 6,7 млрд. евро с малко над 850 млн. евро спрямо 2019 г.

Най-голямата ферма за отглеждане на насекоми сега се строи във Франция от компанията Ÿnsect. Там производителите смятат, че насекомите са устойчив начин да заменят другите животински протеини във веригата на доставки. Отпадъците, произвеждани от стотици милиарди насекоми, пък могат да се използват за торенето на селскостопанските култури.

Според проучванията на предприемачите производството на насекоми намалява и въглеродния отпечатък.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА