МЗХГ променя правилата за прилагане на мярката за хуманно отношение към животните

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) променя наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2017 г. за прилагане на мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.

Промените се правят във връзка с одобреното от ЕК пето изменение на ПРСР 2014 – 2020 г., с което са въведени промени в мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ от ПРСР 2014 – 2020 г. Това поражда и необходимостта от издаване на проекта на НИД на Наредба № 4 от 2017 г., като по този начин ще се постигне съответствие между текстовете на мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ в Програмата и Наредба № 4 от 2017 г., се посочва в доклад на заместник-министър Лозана Василева.

Чрез наредбата е предоставена възможност част от задължителните 160 дни животните да бъдат отглеждани на двора, като за минимум 120 дни следва да им бъде осигурена паша, а 40 дни животните могат да бъдат отглеждани на двора на животновъдния обект. Идентични промени се предлагат за дейностите за свободно отглеждане на открито на ЕПЖ и ДПЖ, като текстовете са в съответствие с одобреното пето изменение на мярката в одобрената ПРСР 2014-2020 г.

Задължението на земеделския стопанин да води дневник при извеждане на животните на дневна паша, което е част от ПРСР 2014-2020 г., е включено в изменението на програмата. Така е разграничено движението на животните към и от постоянния животновъден обект, когато животните нощуват в него, за което земеделският стопанин води дневник, от свободното пашуване в животновъден обект–пасище, при което задължително се издава ветеринарномедицинско свидетелство. По предложение от представители на браншови организации и Държавен фонд „Земеделие“ на проведената работна среща за обсъждане на промените в Наредба № 4 от 2017 г. са добавени изисквания към съдържанието на водения дневник, като са включени идентификаторите на животните и ЕКАТТЕ на населените места, в които е извършвана дневната паша.

Втората група изменения и допълнения са продиктувани от необходимостта от прецизиране на текстове, по отношение на някои задължения в чл. 2 от Наредба № 4 от 2017 г., както и такива свързани с отпадналата необходимост от одобрение за участие, с оглед на изпълнявания едногодишен ангажимент от страна на новите кандидати по мярката.

Изменят се разпоредби, така че да бъдат в съответствие с приложимите текстове на мярка 14 „Хуманно отношение към животните” от ПРСР 2014-2020 г. с оглед на изпълнявания едногодишен ангажимент, като се намалява срока на изискваните документи за нови кандидати. В чл. 16 и 20 се заличават и изменят текстове, касаещи одобрението за участие при многогодишни ангажименти по мярката.

Създават се разпоредби, които въвеждат ред за уведомяване на Държавен фонд „Земеделие“ при прехвърляне на стопанството. Уточнено е, че изискването на спазване на гъстота от 2 ЖЕ е обвързано със заявените животни, с които се извършва пашата.

С оглед на поетите през 2017 г. 5-годишни ангажименти в преходни и заключителни разпоредби се уточнява, че за одобрените за участие земеделски стопани по мярката, поели ангажимент, за срок от 5 години, се прилага досегашния ред с изключение на някои разпоредби.

Измененията на ПРСР 2014 -2020 г.  са основен мотив за приемането на проекта на НИД на Наредба № 4 от 2017 г., която засяга ограничен кръг правни субекти, а именно активните земеделски стопани, които са регистрирани като такива. Същите следва да имат животновъдни обекти, в които да отглеждат и допустимите за заявяване на животни. Това е и кръгът от заинтересовани лица, върху които проектът на нормативен акт пряко оказва влияние. В този кръг се включват и земеделските стопани, които са вече ползватели на помощта по мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ и имат поет ангажимент.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА