Млякото на животни със съмнение за антракс ще бъде унищожавано

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Мляко от ферми с животни болни и съмнително болни от антракс, както и от тези получили усложнения след ваксинация ще се обезврежда и унищожава под контрола на ветеринарен лекар, по начин, гарантиращ унищожаването на причинителя съгласно утвърдения план за действие – контингенс план.

Това предвижда Проектът на Наредба за мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта антракс по животните и за условията и реда за прилагането им – документ, който е публикуван за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации. С проекта на наредба Министерство на земеделието, храните и горите конкретизира мерките за действие при наличие на съмнение, съответно при потвърждаване на болестта антракс. Определят изискванията за мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта антракс по животните, както и вземането на проби и диагностика на болестта и задълженията на ветеринарномедицинските органи, физическите и юридическите лица при прилагане на тези мерки.

Обезвреждане в инсинератори

Обезвреждането на труповете на умрели животни се извършва съгласно изискванията на европейското законодателство чрез обезвреждане в инсталации за изгаряне и съвместно изгаряне или чрез обезвреждане в обекти, които са одобрени за работа с материали от категория 1 и 2 по метод, осигуряващ елиминиране на риска от разпространение на болестта.

В документа се посочва задължението да се дезинфекцират всички места, където е имало трупове на умрели от антракс животни и части от тях, места където са извършвани аутопсия, клане, дране и разфасоване на трупове на такива животни, дворове, пасища, предмети, транспортни средства, инструменти и инвентар и всички съоръжения, имали контакт с такива животни и други предмети.

При пасищни условия

При  установяване на антракс при животни, които се отглеждат при пасищни условия, обслужващият ги регистриран ветеринарен лекар незабавно изолира стадата, отделя болните животни от здравите, термоментрира здравите животни и ако установи, че те нямат повишена температура ги ваксинира против антракс.

Създаването на специализирана нормативна уредба, насочена към идентифициране на конкретните мерки при наличие на съмнение, съответно при потвърждаване на болестта антракс, е необходимо с оглед усложнената епизоотична обстановка в страната и голямата натовареност на БАБХ по отношение на мерките при контрол и ликвидиране на огнища на болести по животните и зоонозите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА