Млекопреработватели: Продукти с надпис БДС се продават на съмнително ниски цени

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Продукти с надпис БДС се продават на българския пазар на нереално ниски цени, които не могат да се постигнат, ако се изпълняват стриктно изискванията на стандарта. За това са сигнализирали млекопреработвателите по време на последния Съвет по животновъдство и се съмняват за възможни фалшификации. Те предупреждават, че са принудени да спрат изкупуването на суровото мляко, тъй като нямат какво да правят своята продукция и настояват за среща с министъра на земеделието, на която да се определят мерки за засилен контрол в сектора както по отношение на спазването на изискванията за производство на млечни продукти, така и за ценообразуването и нелоялната конкуренция отвън. говедовъдство, мляко, Agrozona.bg

„Друг съществен проблем да бранша е нелоялната конкуренция от вносните продукти“, коментира за Агрозона Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Внасят се всякакви жълти сирена, които са 100% полуфабрикати за производство на топени и пушени сирена. Тези продукти са за производствени нужди, но у нас се разфасоват и търгуват като български кашкавал. На много от тях пише кашкавал от краве мляко, но за произход е посочена някоя западноевропейска държава, например Германия. Това е абсолютно несъвместимо, тъй като за производството на кашкавал има определена технология, която е коренно различна от начина, по който се правят жълтите сирена.

“Контролните органи трябва заедно с приходната агенция и агенцията по храните да направят съпоставка какви типове сирена се внасят, къде са отишли и в какво са вложени”, препоръчва производителят. Очеваден е факта, като се сравни количеството на изкупеното мляко и произведените продукти, които са повече от млякото. „Откъде се е взела тази продукция, за която няма достатъчно мляко. В крайна сметка това рефлектира върху производителите на мляко и фермерите“, каза още Зоров. След като по-скъпия кашкавал се задържа по складовете, спира изкупуването и на суровото мляко или се взема на силно занижена цена.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА