Минусови температури и липса на сняг през януари- критични за зимните култури

След високите декемврийски температури, които удължиха вегетацията на есенните посеви и заплашиха от ранното им навлизане във фаза на формиране на лист, през януари температурите ще се запазят приблизително до климатичните норми и така ще поддържат в покой трайните насаждения и есенните посеви. Зимните житни култури ще встъпят в очаквано най-студения месец за годината в различно от обикновеното си за периода състояние, поради продължителното есенно засушаване и закъснялата сеитба. Значителна част от тях ще зимуват във фаза на трети лист. Във подходящата фаза за зимуване- братене, са голяма част от посевите в Източна България, Силистра, Ямбол, Карнобат и др. Във фаза на поникване са част от къснозасетите зимни култури в Дунавската равнина, Николаево и Павликени.
Очакваните минимални температури за месеца са до минус 15оС. В условия без снежна покривка и при по- продължително задържане това може да се окаже критично за зимните култури, които не са успели да стигнат до фаза братене по време на есенната вегетация. Стойностите са критични и за изостаналата в развитието си рапица, която на много места не е формирала благоприятна за успешно зимуване фаза – розетка.
Очакваните валежи през януари, около и под нормата, ще увеличават почвените влагозапасите. В началото на зимата, в по-голямата част от страната, нивото им в еднометровия почвен слой е необичайно ниско за сезона. На места в Западна България, агростанците Кнежа, Кюстендил и в част от източните райони, агростанциите Разград, Сливен, то е под 65% от пределната полска влагоемност.
За зимни резитби в лозовите и овощните масиви ще има по-подходящи условия през втората половина от месеца.