Европейската инвестиционна банка ще консултира Министерството на енергетиката за постигане на справедлив екологичен преход
„Усилията за декарбонизация на стратегическия комплекс „Марица-изток“ са ключови за устойчивото му развитие и осигуряването на условия за конкурентоспособност и растеж на икономиката и по-добро благосъстояние на българските граждани. Щастливи сме, че в тази дейност партньор на правителството е Европейската инвестиционна банка – институция с дългогодишен опит и доказана експертиза.“ Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков при подписването на споразумение за консултантска помощ с Европейската инвестиционна банка, което има за цел да улесни процеса на декарбонизация на въглищния комплекс.
По думите на министър Станков, сътрудничеството с банката ще гарантира устойчива дългосрочна работа на комплекса „Марица-изток“ в съответствие с предизвикателствата на зеленото бъдеще.
„Насърчаването на икономическото и социалното сближаване е в основата на мисията на ЕИБ и ние сме готови да подкрепим справедливия преход на българските региони, засегнати от намаляването на въглеродно интензивни индустрии. Нашият подход гарантира, че няма да бъдат изоставени нито хора, нито райони по време на прехода към модерна, нисковъглеродна и климатично устойчива икономика и общество“, каза вицепрезидентът на ЕИБ Кириакос Какурис.
Подписаното вчера споразумение предвижда консултантска подкрепа от страна на ЕИБ за екологизиране на комплекса „Марица-изток“. Експертите на банката ще работят съвместно с Министерството на енергетиката, за да осигурят навременното разработване на приоритетни проекти за възобновяема енергия, които да намалят разходите за енергия на комплекса. Услугите на ЕИБ ще подпомогнат и укрепването на административния капацитет на министерството за управление на сложни проекти и разширяване финансирането от ЕС.
Това е пореден етап от сътрудничеството между Министерството на енергетиката и Европейската инвестиционна банка в процеса на декарбонизация. Предоставената до момента техническа помощ от банката има ключова роля за определянето на приоритетни области за интервенция, която може да стимулира програмата за декарбонизация на България.