Масово нападение на Ръждива борова листна оса над борови гори в Кюстендилско

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

През настоящата година на територията на Държавно горско стопанство „Кюстендил” се наблюдава масово нападение от Ръждивата борова листна оса (Neodiprion sertifer).  Ръждивата борова листна оса е нападнала насаждения в землището на Горановци, Драговищица, Николичевци и Копиловци в Кюстендилско. В следствие на нападението по-голяма част от върховете на боровете са изсъхнали, съобщават от Центъра за оценка на риска.

Родината на ръждивата борова листна оса е Европа и на континента тя е широко разпространена. Среща се още в Северна Америка и Азия. В България обитава зоната от 400 до 2000 м. надморска височина. Основните гостоприемници на вида са бял и черен бор (Pinus sylvestris L.) и (Pinus nigra).

Засегнати площи от ръждивата борова листна оса на територията на Регионална дирекция по горите-София (РДГ)-София за периода 2006 – 2016 г.

Повредите, които причинява ръждивата борова листна оса са свързани с изхранването на нейните ларви. Младите ларви скелетират епидермиса на иглиците, докато по-възрастните ларви изяждат целите иглици. Хранят се групово с едногодишни или по-стари игли, оставяйки новорастящите иглички недокоснати. В резултат на нападението приемането на хранителни вещества от дърветата се затруднява, а това води до намален прираст. Системното недохранване на дърветата може да доведе до тяхната смърт.

Ръждивата борова листна оса има едно поколение годишно. Повечето яйца се излюпват от април до средата на май, след което започват да се хранят със съществуващите иглици. Храненето на ларвите продължава от 4 до 6 седмици. След като завършат своето развитие те какавидират в почвата или остават по клоните на дървото в златисто-кафяви пашкули. Възрастните се появяват от началото на септември до късна есен. Харктерно за вида е, че при неблагоприятни условия част от индивидите остават в какавидна диапауза. Продължителността на диапаузата зависи също и от географската ширина и надморската височина. Във високите планини и по-северните райони жизненият цикъл на осата може да продължи 2 години.

През тази година на територията на Държавно горско стопанство „Кюстендил” се наблюдава масово нападение от Neodiprion sertifer. Регистрирани са нападения в землищата на Горановци, Драговищица, Николичевци и Копиловци. В следствие на нападението по-голяма част от върховете на боровете са изсъхнали.

За справяне с проблема от държавното горско стопанство в Кюстендил са предприели ултра малообемно авиационно третиране с препаратът Мимик 240 ЛВ (активно вещество тебуфенозид). Този препарат е одобрен от Българската агенция по безопасност на храните. Целта на извършваните третирания е да не се допусне масово обезлистване на боровете, каквото е имало през 2016г. в района на Радомир.

Площи третирани с авиобиологични продукти за растителна защита срещу ръждивата борова листна оса на територията на Регионална дирекция по горите-София (РДГ)-София за периода 2006 – 2016 г.

Активното вещество тебуфенозид действа само на ларвите на осата и няма пряко влияние върху пчели, полезни насекоми, паразити, хищници и водни безгръбначни. Той действа на хормонално ниво, като оказва влияние върху хормона на линеенето – екдизон. Препаратът има най-добър ефект при прилагане в първа и втора ларвна възраст.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА