Маната влиза в лозето по време на цъфтеж

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Брашнестата мана е голям бич за лозята, особено във влажно време, редуващо се със затопляния. Болестта напада зелените части. По листата могат да се забележат жълтеникави петна със сиво-бял налеп и под него тъканите некротират. Върху зелените пръчки се появяват светлокафяви петна със светъл налеп. Те често измръзват през зимата, защото не могат да узреят. По зърната се образува сиво-бял налеп, те се напукват дълбоко. Причинител на болестта е гъбата Uncinula necator. Презимува като мицел между люспите на пъпките. Заболяването се развива силно при умерена температура и влажен въздух. Най-уязвима е лозата по време на цъфтежа.

Често стопаните не забелязват първите признаци на болестта. Заразените листа отначало изглеждат като накъдрени по края, а по-късно от двете им страни се появяват неправилни, леко издути сиви петна, покрити предимно от горната страна със сив прашец. След изтриването му се виждат сиво-кафяви точки, характерни за това заболяване. Много внимателно оглеждайте растенията, защото оидиумът е упорит и ако силно се развитие, борбата става много трудна.

 

Какви мерки да предприемете

  • Създавайте лозови насаждения на проветриви места;
  • Ззадължително практикувайте зелени резитби, те ще ограничат заразата;
  • Третирайте заболелите растения със серни препарати в биолозето, а когато отглеждате конвеционално насаждение, изберете системни или контактни фунгициди;
  • Първото пръскане направете, когато леторастите са станали 10-15 см. Следващите четири-пет третирания са през 7-10 дни в зависимост от климатичните условия.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА