Малко над 14 хил. лв. са разходите по оградата с Румъния, спираща АЧС

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Малко над 14 хил. лв. са разходите по оградата с Румъния, спираща АЧС. Това са преки разходи  по поддръжка на оградното съоръжение. Извършени са и обходи от служителите в регионалните дирекции, за които не е ангажиран допълнителен бюджет. Отговорът идва от МЗХГ след отправено запитване на Националния ловно-рибарски съюз относно състоянието и ефективността на оградата.

Общото състояние на съоръжението е добро и изпълнява функцията си да фрагментира местообитанията на дивата свиня и да ограничи миграцията й от Румъния на територията на България. Пътищата покрай оградата се поддържат в добро състояние с цел лесен достъп до съоръжението. Провеждат се контролни обходи по цялото протежение от 133 км на изградената ограда от Силистра до Дуранкулак. Първоначалната цел, с която през 2018 г. стартира изграждането на съоръжението, бе да се ограничи миграцията към страната ни предвид възникналите тогава и впоследствие редица констатирани огнища на АЧС в съседната страна. Тогава са инвестирани средства в размер  над 1,3 млн. лева.

Общият размер на средствата, отделени за репеленти за отблъскване на дивите свине от началото на изграждане на съоръжението е около 80 хил. лв, но към настоящия момент поставянето на подобни вещества не е актуално и зависи от конкретната епизоотична обстановка и състоянието на популацията и миграционните й нагласи по продължението на оградното съоръжение. Към момента не се наблюдават следи от преминаващи диви свине от двете страни на съоръжението. Популацията и от двете страни е редуцирана в резултат на комплексните мерки, взети и в двете държави. През този сезон има и по-благоприятна хранителна среда, която не създава предпоставки за миграционни движения. Поради това не се налага и поставяне на репеленти в настоящия момент.

Създадена е необходимата организация за периодично обхождане на оградното съоръжение от горските инспектори от РДГ-Варна и РДГ-Русе. При обходите на горските служители освен за наличието на движение на диви свине, се наблюдава и  състоянието на самото съоръжение и при необходимост се предприемат действия за укрепване и поддържането в изправно състояние. По актуални данни от края на месец юли 2020 г. се провеждат дейности по обезтревяване с цел подготовка за предстоящия по интензивен за миграция есенен период.

Прави се постоянен анализ на състоянието на популацията и това определя честотата на обходите, които в по-интензивните периоди на разпространение на болестта бяха 24-часови, като в тях бяха ангажирани служители на ИАГ, държавните предприятия и стопанствата към тях.

Извън сухата статистика болестта Африканска чума по свинете продължава да напредва независимо от усилията на държавата да я ограничи. Поради това, че основния начин на разпространение е човешката дейност апелираме всички ловци, земеделци и любители на природата стриктно да спазват мерките за биосигурност.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА