Малка БГ компания се захваща смело с производство на масло от черен кимион

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

Маслото от черен кимион е по-скоро екзотика за нашите географски ширини, но от хилядолетия е известно с полезните си качества в държави като Египет, Турция, Етиопия и Сирия, които и днес са най-големите производители на културата и маслото от нея в глобален мащаб. Продуктът се използва широко в Източната кухня и дори се произвежда по улиците на местните пазари.

В България това масло се внася, но има и производители на 100% натурално, студено пресовано масло от черен кимион. Такива производители са Пламен Солаков и Боряна Маврова, които от една година са специализирани именно в тази дейност. „Малък бизнес сме все още, но това ни позволява да поддържаме високо качество и маслото ни винаги да бъде прясно“, обяснява Пламен Солаков. Негов партньор в начинанието е Боряна Маврова, която е заета с редица дейности, включително търговската реализация на фермерските пазари в София, Бургас и Пловдив, както и в интернет и подбрани магазини за храни. Засега успяват да изпълнят всички поръчки за масло от кимион, както и за останалите продукти, които предлагат – масла от тиквено семе, кокос и шарлан. „Характерно за нашите масла е, че са студено пресовани, за да се запазят полезните вещества. Температурата на загряване не надвишава 40 градуса“, казва Пламен.

Любопитството води по нови пътища

Самият той приема сутрин на гладно по чаена лъжичка масло от черен кимион, и вечер също по толкова. Казва, че при стрес и нервно напрежение продуктът може да се комбинира с чай от мента, маточина, глог или мащерка. „Една от най-важните съставки на черния кимион е тимохинон, а нашият продукт е с много високо съдържание. Той е много ефективен при бронхити, астми и респираторни заболявания. Успокоява и разширява бронхите, и в същото време потиска освобождаването на хистамини“, казва младият човек.

Идеята за производството на екзотичното масло от черен кимион дошла, когато Пламен Солаков видял продукта на пазар в Одрин. Любопитството му го отвело до производител на машините за пресоване, където видял целия процес на производство. Така младият човек се запалил и решил да купи една машина, с която да започне бизнеса си. Свързал се с вносители на суровината от Турция, започнал да внася също от Сирия, тъй като в България не се отглежда черен кимион. Най-значимите износители на черен кимион в света са Етиопия, Индия, Египет, Сирия и Мароко, по думите на Пламен. „Цената на семената се вдига постоянно заради транспортните трудности от началото на пандемията с коронавируса“, споделя той и допълва, че сега на едро тя е около 8 лв. на килограм. За производството на 900 мл масло от черен кимион са необходими 4 кг семена.

Без много пречки

„В Турция производството на това масло е с големи мащаби. Малките количества се произвеждат свободно на улицата“, казва младият човек и допълва: „Изнася се предимно в съседните държави, включително България, и в Европа. В Турция не са необходими специални разрешителни за това улично производство, разказва Пламен Солаков, необходимо е само да се плати първоначална такса за регистрация на нов бизнес и производството може да започне. За разлика от Турция, България поставя редица изисквания към производителите и това възпрепятства предприемчивите начинания тук, смята младият човек. Въпреки това, според него: „Всеки може да стартира бизнес, стига да имаш малко кураж. Независимо какви са обстоятелствата, ако си работен и комбинативен, имаш шанс да успееш“.

Според правилата в България продуктите от черен кимион са класифицирани като хранителна добавка. Първоначалната инвестиция, която Пламен е направил заедно с Боряна Маврова, е около 5 000 лв. Много млади хора смятат, че е трудно да правиш бизнес в България, но не е така, отбелязва младият предприемач и допълва, че едно от най-важните неща е да намериш своята пазарна ниша според нуждите на потребителите.

Планове за разширяване

В средносрочен план Пламен и Боряна планират да разширят бизнеса си, като започнат да отглеждат сами културата. Вече са направили първите експериментални опити в собствената си градина и първоначалният им успех ги зарежда с още желание да продължат напред. „Културата обича топъл климат, затова е подходяща за отглеждане в Южна България. Не е капризно растение и изисква повече поливане само в началото при засаждането, след това умерено и само̀ се разсажда. Отделянето на семенцата става на ръка. Надяваме се през 2022 г. да се възползваме от възможностите за финансиране в земеделието и сами да отглеждаме черен кимион по проект. Надявам се един ден да сме първите в България с такива насаждения“, казва Пламен Солаков.

Повече полезна информация за земеделието и производството на храни може да прочетете в списание “Агрозона”.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА