Лютеница и музика на Куртово Конаре Фест

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Днес започва осмото издание на Фестивала на чушката, домата, традиционните храни и занаяти, известен още като Куртово Конаре Фест. Събитието ще продължи до неделя.

Идеята на този фестивал е да се запазят традиционните вкусове, които постепенно започват да изчезват, каза за “Агрозона” Радка Стефанова, председател на читалището в Куртово Конаре и ръководител на хора към него. Селото има стара земеделска слава. Първият килограм червен пипер (подправка) е смлян именно там. В населеното място имало даже фабрика, в която се произвеждала подправката, разказа Радка Стефанова. Дядо Александър, потомствен земеделец и любител пътешественик, донесъл в селото семките на прочутата Куртовска капия от Унгария. Пренесъл ги скрити в бастуна си. Капията е по-месеста от другите сортове пипер, по-трайна е и е много сладка. С Куртовската капия става може би най-вкусната лютеница.

Софка Митрева и Иван Стефанов на изложението на родни храни в Брюксел
Софка Митрева и Иван Стефанов на изложението на родни храни в Брюксел

Софка Митрева от 20 години пее в хора към читалището в Куртово Конаре. Винаги е приготвяла лютеница за семейството си, но покрай фестивала започва да приготвя в по-големи количества. По време на празничните дни много посетители опитват и харесват лютеницата й и започват да правят поръчки. Софка сама отглежда доматите, пиперки и патладжани за зимнината. Първо сгъстява доматите на пюре, след това пече пипер и патладжани. Приготвя три рецепти – гладка и едросмляна лютеница и кьопоолу. В кьопоолуто има предимно патладжани, малко пипер и съвсем малко домати. За разлика от лютениците, в него има и чесън. На сезон жената прави между 500 и 1000 буркана. Една поръчка отнема два дни. А поръчки не липсват. С консерви от Куртово Конаре изкарват зимата много софиянци, варненци и пловдивчани. Заявките са по телефона, а зимнината си я  вземат директно от селото.

pesen_folklor
Български фолклор в центъра на Брюксел

Покрай историята на Куртовската капия в селото тръгват и по следите на други почти изчезнали сортове. Така откриват и възстановяват Попския фасул. Сега хората отново го сеят, защото е много вкусен, казва Радка Стефанова. Възстановени са и ябълката Куртовка, която е дребна, много вкусна и много трайна, и розовият домат. Днес много млади хора в селото сеят розови домати.

Куртовската капия, розовите домати и вкусната лютеница бяха сред традиционните български храни, които нашите производители представиха на фермерския пазар в Брюксел в деня на Съединението на България.   Представители на хора към читалището огласиха площада пред Европейския парламент с изпълнение на космическата песен “Излел е Дельо Хайдутин” и други емблематични фолклорни песни.

Програмата на фестивала можете да видите ТУК.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА