Лозарите засадиха 82 сорта нови лозя, ¼ от тях – български

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Вижте кои са най-интересните и перспективни винени сортове

През последните 5 години са създадени 3 950,99 ха с винени лозя, се посочва в анализ на състоянието на лозаро-винарския сектор у нас за този период. Засадени са лози от общо 82 сорта. Едва 19 от тях са български сортове, заемащи площ от общо 401,37 ха. (10,2%). Сортовият състав на новите насаждения отразява световните тенденции, продиктувани от търсенето на пазара, обясняват експерти.

От българските сортове най-много площи са засадени със сорт Тамянка – 196,97 ха, следван от сорт Гъмза – 52,10 ха. Най-много лозови насаждения са създадени със сорт Мускат отонел – 710,72 ха, следван от Шардоне и Совиньон блан. Топ 10 на най-популярните сортове през последните 5 години включва само един български сорт – Тамянка. Десетте най-популярни сорта заемат 73,5% от всички нови насаждения. Интересът към създаването на насаждения с бели сортове надвишава този за червени, като с тях са засадени 2 587,63 ха или 65,5% от всички новосъздадени винени лозя.

В топ 10 на винените сортове, засадени през последните 5 години, влизат на първа позиция Мускат отонел, който заема над 710 ха нови насаждения, на второ място също е бял сорт – Шардоне – с близо 500 ха, следван от Совиньон блан с 402 ха. На четвърта позиция е първият червен сорт – Каберне совиньон, който заема над 260 ха нови лозя, следван от Мерло с 213 ха, червеният Сира с близо 200 ха и белият Тамянка със 196 ха. На седма позиция застава червеният сорт Каберне фран с над 191 ха, а на последните две места са белите Юни блан, който заема близо 139 ха и Пино гри с близо 94 ха.

Тази специфична сортова структура при новосъздадените лозови насаждения би могла да се обясни с променящите се пазарни изисквания и търсенето на популярните международни сортове на българския и световния пазар, но предвид малката площ на новите насаждения, експертите оценяват, че те не могат да повлияят на структурата на насажденията като цяло.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА