Ловните пояси – удобен капан за много вредители

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
9 Минути

Дръжте ги на дръвчетата до прибиране на реколтата

Пролетта е сезонът, в който освен всички растения, нов старт се дава и на вредителите по културните растения. Ловните пояси са един от начините за успешното намаляване по механичен път на числеността на тези насекоми, които нанасят сериозни щети на овощните насаждения.

Успешно можете да се разделите с листозавивачката, мравките, ябълковия плодов червей и различните бръмбари, белокрилката, гъсениците, акарите, листните въшки и много други, ако поставите такъв лесен за устройване капан.

Обикновено ловните пояси се слагат в началото на пролетта, когато дръвчетата започват развитието си. Най-подходящото време е напъпването на овошките. Саморъчно направените капани трябва да се използват през цялото лято, като своевременно се подменят, чак до събирането на реколтата от плодове.

По своята същност ловните пояси представляват лента, която се поставя на ствола на дървото. Могат да бъдат разработени от хартия, найлон, слама, парче капронов чувал или гума с ширина между 20 и 25 см.

Няма ограничение за дължината му, важно е да обхване плътно целия ствол на дървото на определена височина. Обикновено ловните пояси се слагат на 30-60 см от повърхността на почвата.

Самата повърхност на ствола, където ще се поставя ловният пояс, трябва да е заравнена, за да не могат да преминават вредителите под капана. За тази цел можете да използвате глина като замажете неравностите.

Добре е да проверявате на няколко дни колко са събраните вредители и да ги премахвате от ловния пояс. Самите примамки трябва да се сменят няколко пъти на сезон, като тези с инсектициди е нужно да се освежават на няколко седмици.

Свалените ловни пояси трябва да се унищожават чрез изгаряне. Важно е да следите да не се появят пукнатини и празнини, които не са покрити от поясите, защото така работата ви няма да е ефективна и вредителите успешно ще се движат по овошката.

Можете да махнете напълно ловните пояси след като оберете реколтата и започнат дейностите по подготовка на растенията за зимата.

На пазара се предлагат по магазините готови ловни пояси. Можете и сами да си ги направите с подръчни средства.

Ловните пояси могат да се разделят на три групи: сухи, лепкави и пояси, които се правят на основата на някакви химични препарати.

Сухите ловни пояси са с най-голяма популярност и те се използват най-масово в практиката на овощаря.
ловни пояси от вата - agrozona-bg

Като фунийка

Един от най-известните ловни пояси е фуниевидният. Прави се много лесно, но има много добър краен резултат. Вредителите лесно влизат в капана, но не могат да излязат от него и да продължат пътя си нагоре.

За да го направите, са ви необходими парче хартия или дебел картон с ширина около 20 см. Обгърнете с него ствола на дървото на височина около 60 см от повърхността на почвата.

В долната си част хартията трябва да е леко разтворена, така че да се образува входа на фунийката. Горната част трябва да прилепва плътно към основата, като и там е мястото, където трябва да фиксирате здраво с канап.

Можете да използвате и някакво залепващо средство, но опитът показва, че хартията се разлепва по-лесно, отколкото ако е фиксиране с връвчица.

Двустранният фуниевиден пояс бива инсектициден и също е доста ефективен срещу населването на овощните с вредители. Той се прави по подобие на първия, но е ефективен както за качващите се нагоре вредни насекоми, така и за слизащите надолу гъсеници и др.

За да си направите двустранен фуниевиден пояс, ви е необходима тъкан или дебела хартия. Можете да използвате и парче от чувал. Ширината на парчето трябва да е малко по-широка от единичния ловен пояс, тоест поне 30 см.

Избраният за направа на пояса материал трябва да се накисне добре в разтвор на инсектицид. След това е нужно да фиксирате капана, като го вържете в средата към ствола на дървото.

Леко трябва да разтворите горната и долната част на парчето плат или хартия, така че да се образуват две фунийки, в които да се събират вредителите. Този вид пояс може да остане на дървото през цялата вегетация, като имате ангажимента редовно да го сменяте на няколко седмици.
ловни пояси- agrozona-bg

Еластичен като шал

Еластичните ловни пояси също са много известни и се ползват с голяма популярност сред овощарите. Те са предназначени също са събиране и на качващите се, и на слизащите вредни насекоми, които се стремят да запазят поколенията си в почвата.

Хубавото на този пояс е, че с израстването на дървото, той се разтегля и остава все така ефективен.

За да го направите, ви е нужна гума с дебелина от няколко милиметра, която трябва да се постави на 50-60 см от нивото на почвата върху ствола на дървото. Краищата се събират и се фиксират с лепило или някакво еластично тиксо.

В горната част на гумата можете да отворите малка чашка около ствола, в която да налеете слънчогледово олио. За направата на подобна чашка можете да използвате и парче от тънка пластмаса, която да фиксирате с гумата.

Течността в чашката ще спира слизащите надолу вредители, а гумата няма да позволява на качващите се да преодолеят капана. Тук важното е да доливате редовно слънчогледовото олио и да почиствате събраните какавиди и гъсеници.

Лепкаво препятствие

Лепкавите пояси могат да се прилагат в съчетание с други капани, но могат и да се поставят на дърветата самостоятелно. За да направите подобно препятствие, трябва да вземете слой мека хартия с ширина 20-25 см, която да фиксирате към ствола на дървото.

Отгоре е необходимо да нанесете незасъхващо лепило, катран или пък смола. Преминаващите нагоре и надолу вредители ще се залепят върху него и няма да могат да се измъкнат.

С инсектицид

Отровните пояси, които също намират приложение в овощарството, трябва да се използват с по-голямо внимание, тъй като веществата, с които третирате, попадат и в растението, а оттам и в реколтата.

Спазвайте карантинните срокове. Изготвят се по подобие на останалите ловни пояси, като едната страна се отваря за събиране на вредителите.

Добре е горната част на пояса допълнително да се покрие с фолио, за да не се измива инсектицида от хартията или плата, който сте сложили. Важно е да знаете, че този тип ловни пояси трябва да се сменят на няколко седмици поради изветряване на препарата.

Преимущества от използването на ловни пояси

  • По своя характер ловните пояси представляват екологично средство, което не нанася вреда нито на растенията, нито на човека;
  • С помощта на това средство можете лесно да съберете голяма част от вредителите, които се катерят по ствола на овошките и така да си спестите много механична работа по събирането на вредителите, тъй като катерейки се по дърветата те не могат да преминат това препятствие.

Недостатъци

  • Ловните пояси могат да се използват само на малки по територия градини, тъй като на големи участъци изискват голям човешки ресурс за поставянето и подменянето;
  • Освен вредителите, които се ловят по поясите, на тях могат да попаднат и много полезни насекоми, като пчели, пеперуди, калинки и др.
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА