От утре: 3 дни за лов на глигани седмично, ями за загробване на отпадъците и наслука!

Георги Узунов
Георги Узунов
7 Минути

Настъпи най-дългоочакваният ден за ловците в страната – откриването на груповия лов на дива свиня. За първи път ловът се открива в ситуация на Африканска чума по свинете и затова тази година ще важат определени правила. По време на новия сезон ловът ще бъде разрешен три дни седмично, вместо досегашните два дни. Целта е да се намали популацията на дивата свиня, която се счита за основен разпространител на заразата. Ловуването ще се извършва по график, утвърден от директора на съответното държавно горско или ловно стопанство.

Само 3 кв. км става забранената за лов зона

Независимо, че на много места популацията е засегната от вируса на АЧС, усилията за справяне с болестта при питомните свине позволиха да отпаднат част от ограниченията по отношение на достъпа и ловуването в инфектираните зони. Над 60 пъти се намалява площта на територията, в която ще важи забрана за извършване на всякакви дейности, в това число и лов, след установен случай на АЧС. Забранената зона от 200 кв.км се намалява на 3 кв.км. Съгласно новите указания се намалява и срокът за забраната – от 60 на 30 дни. След изтичането на първия месец се допуска индивидуален лов, лов с капани и лов без кучета, а след изтичането на втория месец и групов лов с кучета.

Определена е инфектирана 200 кв. км. зона около установен случай на диво прасе с АЧС. В нея попадат забранената площ от 3 кв. км, както и други две санитарни зони. В първата санитарна зона от 27 кв.км се разрешава индивидуален лов, лов с капани и групов лов без кучета. Във втората санитарна зона се разрешават всички видове лов на дива свиня.

Какво ново за ловците?

За провеждане на лов, ловците предварително подготвят ями за загробване на остатъците от отстреляните диви свине. Задължително трябва да се осигурят и препарати за дезинфекция и пръскачки, с които да се обработят използваните инструменти, облеклото, обувките, оръжията и принадлежностите към тях, както и автомобилите.

Всички отстреляни по време на лов диви свине задължително се изследват за вируса на АЧС, като изследванията са за сметка на БАБХ. Изследването за трихинелоза остава, както досега, за сметка на ловците. До излизане на резултатите от пробите, отстреляните диви свине трябва да останат за съхранение в хладилни съоръжения.

Продължават претърсванията в ловностопанските територии за установяване на животни с нетипично поведение или вече загинали животни. С цел стимулиране на претърсването, в заповедта е разпоредено държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства да изплащат по 150 лева за намерен труп на дива свиня и по 50 лева за отстреляна дива свиня при индивидуален лов.

С какво трябва да се съобразяват ловците?

Участниците в груповия лов на дива свиня задължително трябва да бъдат екипирани по време на ловуването с шапки или облекло с ярък сигнален цвят. Пренасянето на оръжие трябва да се извършва в затворен транспортен куфар или в калъф със заключващо устройство на спусъка. Целта е недопускане на инциденти и злополуки.

Не трябва да се допуска стрелба по неясно видима цел или по такава, при която съществува  възможност за злополука. Сред другите неща, с които трябва да се съобразяват ловците са: да не се използват сачми с диаметър над шест милиметра; да не се допуска неправилно боравене с огнестрелно оръжие; да не се напуска самоволно позицията определена от ръководителя на лова.

Забранена е употребата на алкохол и упойващи вещества преди и по време на провеждането на ловния излет.

По време на самите проверки ще се обръща особено внимание за това да се носи разрешението за лов, удостоверението за подборно ловуване в срока на валидност. Пренасянето на ловното оръжие до мястото на лова трябва да се извършва съобразно изискванията за безопасност.  Забранено е носенето на огнестрелно оръжие при използването на алкохол. Също така не се позволява преотстъпване и предоставяне на огнестрелни оръжия и боеприпаси на други лица.

Земеделският министър вече може да променя сроковете

При усложнена епизоотична обстановка, като част от мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните, земеделският министър, по предложение на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните и/или на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите и след съгласуване с министъра на околната среда и водите, може да променя сроковете за ловуване на дива свиня. Също така в правомощията му влиза да ограничава или забранява лова на някои видове дивеч, както и да прилага санитарен отстрел на диви животни.

Също така при свръхпопулация на хищници земеделският министър може издава заповед за регулиране на числеността им, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите и след съгласуване с министъра на околната среда и водите.

Ловците поискаха финансиране, за да изпълняват мерките срещу АЧС

По време на среща на председатели и представители на ловните сдружения със зам.-министър Атанас Добрев, ловците заявиха, че от тях се изискват държавни мерки за справяне с Африканската чума по свинете и затова очакват да получат финансиране от правителството. Атанас Добрев от своя страна заяви, че напълно подкрепя тези искания и вече са разработени групи, които ще предложат промени в закона. Една от тях ще бъде таксата от стопанисване, която влиза в републиканския бюджет да остава в ловните сдружения, за да може да изпълняват мерки, които държавата им налага за борба с АЧС.

От своя страна председателят на Националния ловно-рибарски съюз (НЛРС) Васил Василев коментира, че финансовата оценка трябва да бъде изготвена не само на база размера на вноската за стопанисване, защото тя като размер е рамките на около 2 млн. лв. Когато тази сума се разпредели тя не би била достатъчна да финансира всичко. „По-правилният подход е да се начертаят необходимите стъпки, това да бъде остойностено и средствата да се осигурят по линия на държавния бюджет или от други пера. В държавния бюджет до момента не е отделяно целево финансиране за борба с АЧС. Това категорично трябва да се промени“, категоричен е Василев.

НАСЛУКА, ПРИЯТЕЛИ!

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА