Липсата на регламент за улов на бяла мида ни лишава от много богат ресурс

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Липсата на регламент за улов на бяла мида ни лишава от много богат ресурс. Това каза пред “Агрозона” Йордан Господинов, председател на асоциация “БГ ФИШ”. “Сегашни правила няма – има забрана за лов на бяла мида с всички видове уреди, а без тях не може да се лови. Всичко, което плува в морето или е заровено на дъното трябва да се лови с някакъв уред. Някои хващат с водолазен способ, но това е аматьорска работа, не е предназначено за промишлени количества”, коментира Господинов. В Закона е записано, че драгирането е забранено и с години наред е преекспонирано като много вреден метод. Методите за драгиране обаче са много на брой, описани от европейските регламенти и част от тях са разрешени в зависимост от дълбочината. Реално белите миди живеят на брега, там където се разбиват вълните. В момента ловците се опитват да ги вадят с нещо като търмък (гребло) – механично изравят мидите  от пясъка, което се смята, че не вреди на екосистемата. С това обаче е абсурдно да извадиш добри количества.

“Голям проблем е, че няма регламентирани правила за улова, а много хора започнаха да ловят миди и тайно да ги изнасят за съседни държави, където търсенето е много голямо”, каза председателят на “БГ ФИШ”. Всъщност обаче се получава така, че улавяйки качествената мида (в Закона е разписан минимален размер) се убива дребната. “Нашата асоциация е разработила уред, с който се изземват само големите миди”.

Нашето море разполага с голям капацитет от бели миди, а този вид живее изключително кратко – около 2 години. За това е необходим регламент, който да може да вкара ловенето в законови норми и това да стане легален бизнес. Те живеят и много нагъсто, а в световен мащаб е доказано, че когато има много нагъсто населени двучерупчести те не растат – тоест ако се уловят само едрите миди, то за по-малките ще се освободи място за растеж.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА