Липсата на регламент за улов на бяла мида ни лишава от много богат ресурс. Това каза пред “Агрозона” Йордан Господинов, председател на асоциация “БГ ФИШ”. “Сегашни правила няма – има забрана за лов на бяла мида с всички видове уреди, а без тях не може да се лови. Всичко, което плува в морето или е заровено на дъното трябва да се лови с някакъв уред. Някои хващат с водолазен способ, но това е аматьорска работа, не е предназначено за промишлени количества”, коментира Господинов. В Закона е записано, че драгирането е забранено и с години наред е преекспонирано като много вреден метод. Методите за драгиране обаче са много на брой, описани от европейските регламенти и част от тях са разрешени в зависимост от дълбочината. Реално белите миди живеят на брега, там където се разбиват вълните. В момента ловците се опитват да ги вадят с нещо като търмък (гребло) – механично изравят мидите от пясъка, което се смята, че не вреди на екосистемата. С това обаче е абсурдно да извадиш добри количества.
“Голям проблем е, че няма регламентирани правила за улова, а много хора започнаха да ловят миди и тайно да ги изнасят за съседни държави, където търсенето е много голямо”, каза председателят на “БГ ФИШ”. Всъщност обаче се получава така, че улавяйки качествената мида (в Закона е разписан минимален размер) се убива дребната. “Нашата асоциация е разработила уред, с който се изземват само големите миди”.
Нашето море разполага с голям капацитет от бели миди, а този вид живее изключително кратко – около 2 години. За това е необходим регламент, който да може да вкара ловенето в законови норми и това да стане легален бизнес. Те живеят и много нагъсто, а в световен мащаб е доказано, че когато има много нагъсто населени двучерупчести те не растат – тоест ако се уловят само едрите миди, то за по-малките ще се освободи място за растеж.