Куртово Конаре пълни дворовете си с изчезващи сортове

Георги Узунов
Георги Узунов
7 Минути

Куртово Конаре започна да става известно през 2013 г., когато от селото подеха редица проекти и програми, за да направят известни храните си. „Стартирахме с проекта “Памет за бъдеще”, защото сортовото разнообразие показва нашата обща памет. Чрез проекта събирахме семена, фиданки, учихме млади хора да присаждат, направихме рекламни материали на нашите сортове и по този начин засилихме интереса не само у местните хора, но и в цялата страна, които се запознаха със сортовете и проявиха интерес да ги отглеждат, макар и за лична консумация“. Сега вече читалището получава редица запитвания откъде хората да се сдобият със сортовете. За съжаление, обаче никой не ги търси за масово производство, а само за да си засади 2-3 дръвчета в градината.

Миналото трябва да се възроди

 Основната идея, с която се е нагърбило читалището в Куртово Конаре е да възроди тези сортове. Емблематичната ябълка куртовка например  е разпространена от началото на 19 век. През годините обаче вносните сортове я заменят и тя е на път да изчезне. Има я само в няколко местни къщи. „Тоест не дава приходи, има търсене от хората, но никой не иска големи количества и това отказва производителите“. На този етап може само да си говорим за малки градини и производство за лична консумация. А то не липсва – няколко къщи вече са  подели  инициатива да отглеждат праскова червена куртовка. С попския фасул пък много от местните се хвалят по фестивали.

Малкото производство спира розовия домат за Европа

За европейската защита нещата вървят трудно и към момента реалната амбиция е да се защити розовия домат. Нещата там обаче са все още на етап проект. „ Провели сме изследвания, проучили сме и описали историята му , анализирали сме какво съдържа. Най-големият проблем засега обаче е, че производителите, които отглеждат, са много дребни фермери. За да се впише за патент тези производители трябва да отговарят на много изисквания, да спазват определени регламенти, да имат агрономи, фирми с които да работят. Това е нещото, което ни спъва. Много от земеделските производители са регистрирани, но някои не плащат пълни осигуровки, особено когато става въпрос за малко производство и по този начин не отговарят на всички изисквания за регистрацията. Тези, които са изрядни и регистрирани гледат по-големи количества, но не искат да се занимават с такива стари сортове, защото не са толкова доходоносни и продуктивни“, коментира Шушарова. От друга страна за хората занимаващи се с тези уникални храни няма възвръщаемост, те гледат сезонно и трудно се препитават с това, допълва тя.домат

 В Куртово Конаре хората, отглеждащи старите сортове са около 25 – малки фермери. Производството е малко и затова дейността им е по между другото, но не е и основно препитание. Отглеждането на уникални храни все пак има своите плюсове. Излага се продукцията на фестивали, фермерски пазари и т.н. Благодарение на такива инициативи храните стават по-популярни и се търсят от хората.

Да се върнеш от Испания, за да възраждаш ябълки

Емилия Шушарова дава пример и с ентусиасти, та дори и оптимисти, които напук на всичко решават да превърнат отглеждането на стари сортове в основен източник на доходите.

Такъв пример е  Златка Димитрова, пазителка на изчезващите български сортове, макар и да е прекарала голяма част от живота си в чужбина. Отглежда забравените сортове  Куртовка, Ивания, Карастоянка и Бел Фльорт. Няма други хора, които да отглеждат тези сортове. В Куртово Конаре дори няма и друг производител на ябълки, споделя пред нас Златка. „В момента сме само ние. Бизнесът е трудоемък, ябълката се отглежда много трудно. Не може и да се търсят добри цени, защото вносът е натиснал цените изключително надолу. Българският плод вече не се консумира –  вносният е в пъти по-евтин. Ние се борим да продаваме на цени, които са изключително близки до себестойността. Повечето производители на ябълки вече масово се отказват от начинанието. Засаждат ягоди или други култури, които са по-скъпи и не са толкова трудоемки“.ябълки

„Проблемите са много. Пазарът на ябълката е труден. Аз успявам да се изхранвам благодарение на това, че имам собствен магазин в Смолян, където пласирам голяма част от продукцията на добри цени. Производителите правят по 25 пръскания, използват машини, работна ръка и като цяло процесът е доста скъп. Повечето от колегите се отказват и българската ябълка е все по-малко“, коментира тя.

Златка Димитрова обаче не се отказва. „Продължавам да произвеждам, защото все още тая надежда, че нещата ще потръгнат. Освен това правя  ябълков оцет, който е с над 23 сорта ябълки и разчитам да успея да създам затворен цикъл с преработка и стигането до краен продукт“.

Бъдещето е на двата полюса

Емилия Шушарова споделя и своите възгледи за далечното бъдеще и храните на Куртово Конаре. „Куртовската капия е почти на изчезване, колкото и да е жалко, при сегашните обстоятелства тя ще остане само по дворовете“. Чушката се оценява, но не е толкова привлекателна на външен вид, турските и сръбските капии изглеждат по-добре и се пласират много по-напористо на пазара. Светлина в тунела се вижда от науката, защото е създадена подобрена куртовска капия от института в Марица, която е с по-добри добиви. „Надяваме се, че именно този сорт ще продължи традицията на чушката“, допълва председателят на местното читалище.

Розовият домат от своя страна има голямо търсене и ще се запази, все пак това е продукт, който всяко лято купуват милиони българи. Попският боб, зависи много от климата, но все пак той намира добър прием, отглежда се по-масово за лична консумация, а местните хора ежегодно разширяват площите. Куртовската ябълка се възстановява в доста къщи, а от тази година много хора я възстановяват и в мащабни градини. Реколтата при нея обаче излиза чак след 9 години, затова на този етап не може да я очакваме на пазара.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА