Кризата за фосфатни торове в света нараства

Агрозона
Агрозона
2 Минути

Учените предупреждават, че глобалните доставки на фосфати намаляват. Основният им потребител в световен мащаб е селското стопанство. Тъй като всички растения се нуждаят от фосфорни торове, е необходимо редовно снабдяване. Намалената наличност ще създаде напрегната ситуация по целия свят и ще се превърне в сериозен проблем за страните, които зависят от другите за предлагане.

Мароко държи лидерството в глобалното предлагане на фосфатна скала, следва Китай. След това идват Алжир и Сирия. Страни като Индия и Австралия, както и цяла Европа са напълно зависими от вноса на фосфати.

Тъй като каменният фосфат е ограничен ресурс и повечето му запаси се добиват на политически нестабилни места, много страни с малко или никакви резерви са изложени на риск. Според последните оценки на нарастващото търсене и намаленото предлагане, учените прогнозират, че моментът на пълното изчерпване на ресурса ще настъпи по-рано от десет години.

Говорейки по този въпрос, Мартин Блеквел, земеделски експерт в Rothamsted Research, заяви: „Снабдяването с фосфати е потенциално много голям проблем. Населението нараства и имаме нужда от повече храна. ” Блакуел добави, че ако сегашното ниво на използване на фосфатни торове не бъде намалено в близко бъдеще, много страни, включително САЩ, Китай и Индия, ще изтощават резервите си още до следващото поколение. Освен това той предупреди: “Време е да се събудим. Това е един от най-важните проблеми в света днес.”

“За да увеличат производителността си, фермерите добавят голямо количество фосфатен тор. Капацитетът на усвояване на растенията обаче е много нисък. Следователно по-голямата част от тора остава като остатък във водни обекти. Време е да помислим за политическите последици от наближаващата криза. Страните, които се внасят, може да са в неизгодно положение поради нарастващите цени на продуктите”, казва още експертът.

Възможните решения могат да бъдат използването на фосфати от отпадни води или създаването на нови земеделски култури, които да използват този почвен минерал по-ефективно. Трябва да се направи и правилно тестване на почвата, за да се избегне прекомерното торене “, препоръчват анализаторите.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА