Кражба на елитни телета вдигна на крак полицията и БАБХ в Странджа

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Заради кражба на елитни месодайни крави и телета в района на бургаското село Факия почерня от полицаи и служители на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), научи Агрозона. Наскоро от ферми в селата Горска поляна и Вълчи извор са откраднати около 50 броя породисти крави и телета, които са открити със съдействието на полицията в животновъден обект на Русанка Дишкова в с. Факия, алармираха фермери от региона. Кражбата е станала преди 5-6 дни, стопаните са търсили телетата и са ги открили в това стопанство. Кравите са кръстоски от Херефорд, а телетата са кръстоска от Херифорд и бик Гаскон. Откраднат е и бик Ангус под селекционен контрол, който сам по себе си струва 10 хил. лв. Общата стойност на животните е над 100 хил. лева. Крадците не са успели да премаркират говедата и това е спомогнало да бъдат открити. За района обаче кражбите на животни са масова практика. През миналата година вече е имало подобни случаи. Дори съществува група, която изкарва телетата в Турция.

Според собствениците на откраднатите животни, които чакат в момента да си получат стоката, в стадото на Дишкова, има и други техни крави, които обаче вече са със сменени ушни марки.
Премаркирането може да се извърши за нула време без дори да се наместват ветеринарите. Между 2 и 5 лева струва една ушна марка. “Обиците” може да се поръчат лесно, необходими са по две марки на животно, най-скъпи са немските. Плаща се на специални хора, които снабдяват с марки джамбазите.

От средата на следващата година всички стопанства трябва да са въвели още два вида обозначения за животните – ушни електронни марки и търбушен болус, който представлява стомашен имплант, инжектиран в тялото на животното.

Освен с новите електронни устройства едрите и дребни преживни животни, а също и прасетата, ще се обозначават и с допълнително поставен бар-код върху ушните марки, което ще облекчи значително фермерите, защото те няма да купуват нови пластини при всяка елементарна промяна, свързана с досегашното маркиране, а промяната ще става само чрез бар-кода.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА