Копа-Коджека: Еврокомисията е ултра консервативна по отношение на биогоривата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейската комисия има изключително консервативен подход към критериите за устойчивост по отношение на биогоривата. Настояването за ограничаване на конвенционалните биогорива е „ултра консервативно“, тъй като лишава фермерите от потенциален пазар извън Общата селскостопанска политика (ОСП), като същевременно възпрепятства екологичния потенциал на земеделието. Това каза Пека Песонен, ръководител на асоциацията на земеделските производители в ЕС COPA-COGECA, в интервю за EURACTIV.

В момента изпълнителният орган на ЕС преразглежда Директивата за възобновяемата енергия (RED II) като част от Зелената сделка на ЕС, като една от основните цели е да се спре замърсяването с въглероден диоксид от транспортния сектор на ЕС. Въпреки че всички заинтересовани страни признават, че бъдещето на мобилността е в електрическите автомобили, ЕС призна, че до 2030 г. европейските автомобили все още ще се движат предимно на нефт. При това ЕК няма надеждна стратегия за декарбонизация на транспорта до 2030 г. Биогоривата от земеделски култури, като например биодизел и биоетанол са смятани за алтернатива, но Комисията изглежда настоява за ограничение от 7%, като се цитират причини за устойчивост, като непряка промяна в земеползването (ILUC).

Трудният въпрос е как Европа ще може да сведе до нула емисиите въглероден диоксид в транспортния сектор до 2030 г. и как това да стане по реалистичен и устойчив начин, като се има предвид, че превозните средства с двигатели с вътрешно горене все още ще преобладават по пътищата на ЕС.

„Ако се придържаме към тавана от 7%, губим потенциален пазар извън ОСП. Ето защо призоваваме европейските институции да преразгледат този процент, като ние не искаме да доминираме на пазара, но реалността е, че се нуждаем от конвенционалния биогоривен сектор по устойчив начин. Нуждаем се от усъвършенствани биогорива“, каза Песонен. Изкуствените ограничения не отчитат „реалните условия“ и водят до създаване на пречка за сектора да използва пълния си потенциал.

„Това е ценно допълнение към сеитбооборота, всъщност можем да намалим до известна степен използването на минерални торове и всъщност да осигурим ценно допълнение към селскостопанската дейност“, отбеляза още Песонен. От Копа-Коджека са изпратили писмо до заместник-председателя на Комисията Франс Тимерманс, предупреждавайки, че настоящият дебат относно преразглеждането на RED II и горската биомаса не отразява реалността. Този пазар обаче може потенциално да генерира допълнителен доход за фермерите, тъй като икономиката в селското стопанство в момента не е в най-доброто състояние.

Екологичните неправителствени организации отдавна настояват на мнението, че по-голямата употреба на биогорива ще доведе до повишаване на цените на храните. От друга страна, в доклада на Европейската комисия за напредъка в областта на възобновяемата енергия за 2020 г. се казва, че през последните години не се наблюдава връзка между цените на храните и търсенето на биогорива.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА