Кирпичено сушило за плодове възстановяват в габровското село Гарван

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Жителите на габровското село Гарван ще възстановят старо кирпичено сушило за сини сливи, за да възродят местната традиция за преработка на плодове и зеленчуци. Съоръжението в читалищния двор ще замести старо, подлежащо на събаряне сушило, предава БНР.

Доброволци ще мачкат кал и слама, както са го правили предците им. Калта за тухлите, с които ще се гради сушилото, е от балкана, а сламата от Добруджа. Ще я донесат самодейци от силистренското село Гарван, откъдето тръгват корените на днешните балканджии в едноименното селище край Габрово.

От местното читалище “Христо Ботев”, което инициира и осъществява проекта, се надяват да възродят традицията за сушене на плодове, вместо варенето на компоти и конфитюри с бяла захар, обяснява секретарят на читалището Маргарита Стоянова: “Най-ценното в популяризирането на тази идея за здравословното хранене е достъпността на всички тези блага без да ги купуваме в лъскави опаковки с емблемата биохрани на високи цени.”
Иницаторите на проекта, подпомогнати от екологичното сдружение “За земята” се надяват и догодина реколтата от сини сливи да е богата и обясняват, че сушилото може да се ползва освен за плодове, за гъби и зеленчуци. Доброволците обещават да споделят опита си в направата на съоръжението и разчитат, че възстановяването на тези практики може да създаде поминък на местните жители.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА