Кирил Вътев е най-слабият министър на земеделието за последните 25 години, заяви бивш зам.-земеделски министър

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути
Кирил Вътев е най-слабият министър на земеделието, влизал в сградата на МЗХ за последните 25 години. Такава оценка даде за работата на земеделския министър един от бившите зам.-министри в служебния кабинет Тодор Джиков.
Ето какво написа Джиков в публикация в социалните мрежи:
“Ако искаме да спрем някоя глупост, се оказва, че тя била по процедура и не може да я спрем”,„Аз лично съм за сериозни данъчни насърчения на земеделските производители, за да излезат на светло”,,,Нашата цел е много висока – да направим задължителна поливната вода, а държавата да има отговорността да я доставя на земеделските производители”. Това са цитати от някои от последните медийни изяви на Кирил Вътев. Това е най-слабия министър и екип до момента, който е влизал в тази сграда от 25 години”, коментира Джиков.
Министър, който определи еднаква компенсаторна ставка на декар по държавната помощ ,,Де минимис” ( да има мир) на всички подсектори в растениевъдството, без каквато и да е икономическа логика.
Министър, който допусна депутати да му променят изцяло НАЦИОНАЛНИЯ СТРАТЕГИЧЕСКИ ПЛАН на парче, коетo захранва определени и ограничени субекти без каквато и да е национално отговорна логика.
Министър, който изпусна инициативата, друго министерство да въвежда ред в проследимоста и контрола на храните.
Министър, който заедно с политическия си кабинет нямат знанията, уменията и подхода да убедят министъра на финансите и премиера, за необходимоста от достатъчен финансово компенсационен буфер в бюджета на министерството си в защита на земеделците. Стигна се до пародия, при която в Брюксел в момента действа извънреден регламент даващ възможност за държавни компенсации на земеделците във връзка със загубите от войната в Украйна, но при нас не са заложени в бюджета, а анализи за нуждата от подпомагане по основни култури се започна на 12 януари 2024г. след натиск от сектора и приет бюджет.
Министър, който с поведението си раздели бранша на фракции.
Министър, който не разбра, че не трябва да го управляват браншовици, още по малко да ги сменя на ротационен принцип при управлението на министерството .
Министър, който заедно с екипа си е в абсолютна невъзможност да ни изведе от настоящата криза, защото :
ТОВА Е МИНИСТЪР, КОЙТО РАБОТИ ЕДИНСТВЕНО ЗА СЕБЕ СИ ДА ОСТАНЕ МИНИСТЪР
Каква, ще е цената обаче?
Потърсихме за допълнителен коментар на ситуацията Тодор Джиков, ето какво каза той за Агрозона.
Политическото ръководство не биваше толкова елементарно и глупаво да раздели бранша, давайки приоритет на едни браншовици за сметка на други. При положение, че няма реален закон, който да определя представителността на браншовите организации на национално ниво. За да работиш само с едни асоциации, това означава, че искаш да ги популяризираш, съответно да ги издигнеш като национално представителни и да получиш същото от тях. Един вид услуга – аз ще ви призная за национално представителна организация, а вие ме припознайте като истинския министър, който да остане след ротацията в кабинета. Това е единственото обяснение, което имам.

Още през юли НАК изпрати писмо до МЗХ с искане за спешна среща за обсъждане и създаване на държавна

политика за подкрепа и възстановяване на българското земеделско производство. До този момент обаче такава среща не се е състояла, поясни за Агрозона Джиков.
“Към момента Националната асоциация на картофопроизводителите е член на Българска аграрна камара и като такъв, ще стане част от протестите, организирани от БАК. След като преминат сътресенията, на които сме свидетели в момента, НАК ще входира официално исканията си в камарата и да види дали, до колко и по кои точки ще получи подкрепа от аграрната камара, за да знае има ли място там за в бъдеще или не. Хората се събират по интереси, когато търсят придадена стойност”, допълни Джиков.
“Земеделските производители не сме виновни, че за съжаление  20 години в земеделието се водеше грешна политика и се взимаха поредица от грешни решение. В момента вместо да има буфери, които да поемат пазарните сътресения, ги плащат земеделските производите. Затова искаме пари, защото не вярваме на държавата и на пазарите. Необходимо е да се създадат условия, които да ни защитават и товага да спрат да ни обвиняват, че искаме пари”, заключи Джиков.
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама