Калофер и съседните села пълни с туристи за Йордановден

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Уникалното мъжко хоро за Йордановден привлича в Калофер туристи от цялата страна и чужбина. Хотелите и къщите за гости в града и околните села са пълни с туристи. Дори в последния момент продължават да се обаждат туроператори от Гърция и Франция. Това каза кметът на Калофер Румен Стоянов за „Агрозона“. През тази година 20 французи, както и гости от Италия и Холандия, са заявили желание да се хванат за мъжкото хоро в река Тунджа в Калофер. От проверка на “Агрозона” в голяма система за резервации стана ясно, че 100% от местата за настаняване са заети и най-близките места за нощувка са на 30 км. Около 600 лева на нощ излиза наемането на цяла къща в района в дните около Йорданов ден. Мераклии обаче не липсват и затова не са останали свободни места.

Богоявление или Йордановден е третият по значимост празник в църковния календар, защото се смята, че на този ден Христос е покръстен във водите на река Йордан. В цяла България тогава се организира хвърляне на кръста в ледени води. Намирането му означава плодородие и берекет за хората и се вярва, че онзи, който го извади ще бъде здрав през цялата година. Дори температури от минус 20 градуса не са спирали желаещите да участват в хорото, по думите на кмета.

Кметът вече подготвя документите за кандидатстване за вписването на ритуала в съкровища на ЮНЕСКО. Очаква се инициативата да добие популярност в целия свят и да донесе повече приходи от туризъм.

Традицията се пази

Леденото хоро в Калофер за Йордановден се прави всяка година в навечерието на Богоявление, след като мъжете градят бент на Черковския мост между църквата “Свети Архангел Михаил” и храма на манастира “Въведение Богородично”.

А в ранната утрин преди изгрев слънце , облечени в народни носии, мъжете навлизат в реката. Там те извиват хоро, а когато свещеникът освети водите на реката и хвърли кръста, този, който го улови, го подава на най-малкия участник. Задължително е всички да са облечени в местни народни носии – бяла риза, чрвен пояс и панталони от шаяк.

Духът на Калофер

Заради нетърпението на търсачи на силни усещания да участват в хорото в предишни години кметът призова: „Нека мъжкото хоро в Калофер се поведе от тукашните хора, да не се допускат разцепления както преди, да се отнасяме с уважение към обичаите на дедите ни.“

Самият кмет всяка година се включва в обичая. „Това е калоферския стил, духът ни е много силен. Говори се, че се напиваме и влизаме, но не това е основното.“, допълва той, „Влизал съм във водата при минус 20 градуса и не съм имал проблеми, не съм боледувал от години.“

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама