Какво има в чиниите на малчуганите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
10 Минути

От менюто на децата отпадат пържените храни, тортите и вафлите

Изхранването на децата в най-ранна детска възраст и създаването на здравословни навици у тях е една от основните задачи на всеки родител, който се стреми да създаде у наследниците си основа за здрав и пълноценен живот. Детската градина обаче е едно от местата, освен семейството, където малчуганите създават своите хранителни навици и прекарват по-голяма част от времето си. За здравословно хранене в заведенията за деца от 3 до 7 години се говори от много време и в последните десетилетия се направи доста: написаха се наредби и правилници, създадоха се сборници с рецепти, които проправят път на здравословното хранене, забравяйки за пържените мекички и сладкишите, които съпътстваха детството на много от родителите на днешното поколение. С промяната в начина на живот и заради актуализиране на физиологичните норми относно потребностите от енергия на всички и през тази година предстои въвеждането на нови правила в храненето в детските заведения, което ще обхване всички деца на възраст от 3 до 7 години.

 

Калориите се намаляват

Първото и основно нещо в промените в Наредба 6 от 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детските заведения е свързано с намаляване на калорийния прием на децата и с обхвата на документа. С новостите в него се предвижда той да действа и за кухните, както и за кетъринг-услугите, свързани с деца. По отношение на калориите за малчуганите в групата 3-5 години на ден ще се полагат по 1350 ккал вместо досегашните 1570 ккал, а за децата на възраст 5-7 години – по 1600 ккал вместо 1770 ккал, които важаха досега. Променя се и разпределението и на калориите в храната за отделните приеми. Така например, при петкратно хранене на закуската ще се дават 20% от общото количество калории, на закуската в 10 часа вече се дават 2-5% вместо 5-10%, които важаха досега. Обедът се оценява на 30-33% от общото количество калории, а на следобедната закуска се добавят 5%, за да станат 20%, които се отпускат с новите промени. Вечерята трябва да представлява 25% от общия енергиен прием за деня на детето, преценяват експертите.

Млякото е повече

С промените в Наредба 6 се актуализират и групите храни, които се използват за приготвяне на ястията. Към момента те са зърнени храни и картофи, зеленчуци, плодове, мляко и млечни продукти, богати на белтък храни – месо, птици, риба, яйца, бобови храни. Добавя се още една група храни – мазнините. Според експертите в храната на децата е нужно всеки ден да присъстват и добавени мазнини, като консумацията им трябва да е в границите на 25-35% от енергийната стойност на храната.

Промените предвиждат и разлика в количеството на прием на млечни продукти, като на млякото се разписват по 400 г на ден за 3-5-годишните и по 420 г на 5-7-годишните деца. Консумацията на сирене и кашкавал от 30 г и за двете групи се увеличава съответно на 35 и 45 г, като основно промените са продиктувани от увеличаването на горната граница на прием на белтък при децата до 20%. От употреба при плодовите млека се извеждат всякакви изкуствени подсладители, като храната, която се поднася на децата, трябва да е само с естествени съставки. Предвижда се два дни в седмицата да бъдат включвани продукти с намалено съдържание на мазнини – 2 или 1,5%. Сиренето, кашкавалът и изварата задължително да са произведени от краве мляко, а на айранът да не е добавена сол.

 

Зеленчуците и плодовете – минимум по три на седмица

Промяна в нормите за хранене има и в поднасяните на дребосъците зеленчуци и плодове всеки ден. В новостите по Наредба 6 се предвижда общото количество на зеленчуците и плодовете да бъде намалено до 380 г на ден при малчуганите на възраст 3-5 години и до 480 г на ден при 5-7-годишните. Предвижда се в менюто според сезона да се сервират на децата поне три пресни зеленчука и три пресни плода всяка седмица. Въвежда се употребата и на смутита, както и препоръката за разнообразяване на менюто на децата с плодови салати или прясно изцеден сок. Задължително напитките и храната трябва да бъдат без добавена захар, сол и изкуствени подсладители. Към продуктите, подходящи за храненето на деца, са добавени и нектари без добавена захар и изкуствени подсладители, предвид тяхната приложимост, като продукт несъдържащ захар. В графата с мармалади и сладка пък се въвежда използването на продукти само с „екстра качество“ и на „мармалади от плодове“.

Бобовите храни са много важни за изхранването на децата в ранна възраст. С промените в Наредба 6 се предвижда да бъдат поднасяни на децата поне веднъж при четирикратно хранене и минимум два пъти при петкратно изхранване.

 

Месото трябва да е чисто, рибата – охладена

В промените в Наредба 6 за здравословното хранене на децата в детските градини се предвижда месото да е избрано, охладено и качествено. Въвежда се употребата на шунка и филе без съдържание на механично отделено месо и формовано месо, с ниско съдържание на мазнини и намалено съдържание на сол според европейските стандарти. Не се допуска предлагането на месни продукти като основно ястие, казват експертите. По отношение на количествата месо, което се предлага на децата, леко се увеличават нормите с няколко грама дневно.

Рибата на масата на малчуганите на 3-7 години трябва да е задължително охладена и да е без кости и кожа, да е филетирана или нарязана на парчета. Замразената риба вече е забравена с оглед и на по-малките ползи, които носи спрямо прясната храна. Забранява се предлагането на солена, пушена, сушена, маринована или консервирана по друг начин риба и хайвер. Морските дарове също не трябва да присъстват под каквато и да е форма на трапезата на малчуганите в детските заведения, казват експертите. В рамките на енергийния прием рибата се увеличава с няколко грама на седмица.

За осигуряването на качествен протеин на децата се препоръчва да хапват и повече яйца, като от старите 20 г дневно в новостите на Наредба 6 се препоръчва те да достигнат до 35-40 г.

Захарта и солта се намаляват 

С оглед на промените в нуждите от енергия на човека през последните години се набляга и върху промените в съдържанието на сол и захар в храната. И на двете групи деца се предвижда намаляване на захарта в храната им наполовина. Приемът на добавени захари трябва да се смали до 10% от целия енергиен прием на децата, като оптималният процент е 5, препоръчват специалистите. Препоръчва се използването на пчелен мед, а тортите и пастите със сметанов и маслен крем, вафлите и другите сладкарски изделия биват изключени от Наредба 6. В документа се фиксира и нормата за адекватен прием на сол. На ден децата е добре да приемат до 3 г, като горната граница за нерисков хранителен прием е 4,5 г дневно.

 

Мазнините и хлябът са ограничени

Отделянето на мазнините в отделна група храни няма да доведе до пренасищането на трапезата на малчуганите с тях. В изричен текст от документа се предвижда мазнините в храненето да са от естествени източници от месото, като продуктите се обработват с щадящи кулинарни техники. От работата на кухните е изключено пърженето, като се препоръчва работа на пара, задушаване, варене и печене. Въвежда се и добавянето на растителни масла или млечно масло, а от менюто на децата се извеждат всички продукти, които съдържат хидрогенирани (напълно и или частично) мазнини.

По отношение на хляба и тестените изделия общото им количество се увеличава, но в дела им драстично се намалява количество на бялото брашно – почти наполовина. Тестените закуски трябва да бъдат до 23-27 г на ден при досегашните 10 г, но се намалява количеството на ориза и другите зърнени храни. Зърнените храни обаче се увеличават, като при четирикратно хранене присъствието им на масата седмично трябва да е поне пет пъти, а при пълно изхранване – най-малко седем пъти.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА