Как да подготвим градината за зимата

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Лятото е вече само спомен и добрите градинари знаят, че трябва да положат грижи за градината си, за да ражда красиви и вкусни растения и през следващата година.

След като сте премахнали всички мъртви растения или такива, които са хванали плесен, за да не се разпространяват, е добре да засеете покривни култури. Те на първо място ще предпазят почвата от вредните влияния на есенните ветрове и дъждове и ще предотвратят ерозия. В същото време ще съхранят органиката в земята и ще потиснат развитието на плевели. За бобовите вече е малко късно, но все още можете да засеете ръж.

Когато сте премахнали плевелите, е време да обогатите земята с компост и да мулчирате. Ако имате контейнер за компост, сега е време да го освободите напълно като го подготвите за следващия активен градинарски сезон.

Сега е времето и да направите тестове на почвата си, за да видите какво е съдържанието на микроелементи в нея и дали тя не се нуждае от калий, фосфор или друго вещество. Проверете и pH нивото. То е важно, за да могат растенията на следващата година да абсорбират хранителните вещества. Повечето от тях се приемат най-добре, когато pH е в порядъка между 6.5 и 6.8.

Изключете поливната система и приберете съоръженията, за да ги предпазите от поражения в следствие на студове.

Когато работата покрай растенията е към своя край е времето, в което трябва да разчистите пространството, където държите градинските си пособия. Оттървете се от препарати с изтекъл срок на годност, като имате предвид, че химическите вещества трябва да се изхвърлят отговорно, а не просто да ги изсипете някъде или да ги изхвърлите с общия отпадък. Изхвърлете повредени и счупени пособия, подострете ножици и заточете мотики.

Вижте още:

7 непростими грешки, които правим всяка есен в градината

Първи есенни студове – от какво да се боят градинарите?

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама