Дом и градина – 7 непростими грешки, които правим всяка есен

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути
черна роза
Четете още: Есенните грижи за розите започват с подхранване на храстите

Дом и градина – какво се променя с настъпването на есента

Есента е времето на годината, в която искате да свършите работата в зеленчуковата градина и цветарника и да закриете сезона. Но не бързайте, иначе може да пропуснете нещо важно.
За да се направи всичко навреме през есента и да се съкратят пролетните грижи за вашите дом и градина е необходимо да си направите план за мероприятията, които трябва да се свършат на двора. Но винаги може да се допуснат и грешки, които да се предвидят навреме.

Рано спирате да почиствате плевелите

градина есен 2След тежката борба с плевелите през цялото лято, повечето градинари са готови да оставят тази неблагодарна работа когато е прибрана реколтата с надеждата, че студеното време ще свърши своята работа и ще ги довърши. Това обаче не е добра идея. Работата е там, че през есента узряват семената на повечето плевели и вятърът ги разнася из цялата градина. А това означава, че на следващата година ще трябва да водите още по-ожесточена битка със „зелените нашественици“.

Не сте подрязали многогодишните цветя

Ако искате лехите в градината през новия сезон да бъдат чисти и подредени, не забравяйте да премахнете прецъфтелите части на многогодишните цветя. Това се отнася за растенията, които започват на следващата пролет да растат от „нулата“, като хостата например. Разбира се остатъците са полезни, за да се ориентирате напролет какво има в градината, но когато се появят новите листа и стъбла може да се окаже доста по-трудно премахването на изсъхналите остатъци.

Рано са подрязани храстите

градина есен храсти резитбаРезитбата на храстите стимулира растежа на нови клонки, но ранната есенна „пострижка“ принуждава храстът да насочи силите си към възстановяване, а не да се подготвя за зимата. Резитбата стимулира растежа на нови издънки в растенията. Ето защо е необходимо да определите правилно времето за подрязване. То се извършва след края на сокодвижението, когато опадат листата и все още не са настъпили големите студове.
През есента обикновено се правят два вида резитби – санитарна и формираща. При санитарното подрязване се премахват всички счупени, болни, изсъхнали и преплетени клони. Формиращата резитба е предназначена за подд ръжка на хубавата форма на храста и стимулиране на ръста на страничните издънки. Не забравяйте – есенната формираща резитба се прави само на тези храсти, които цъфтят през лятото и началото на есента.

Не сте събрали изгнилите  плодове

градина есен изгнили плодовеНе оставяйте развалени зеленчуци и плодове да гният в градината с надеждата, че догодина ще се превърнат в компост – нищо подобно. Най-малкия проблем е, че гниещите остатъци разгрозяват градината. Те привличат към себе си всевъзможни вредители. Затова щателното почистване на двора е задължително.

Не сте засадили пролетните  луковици

градина есен луковициПролетните луковични цветя са символ на пробуждащата се природа след зимата. Ако искате елегантни цветни лехи още през март – април, трябва още през есента да засадите в градината лалета, минзухари, нарциси, мускари, зюмбюли. Луковиците на първите пролетни цветя се нуждаят от дълъг престой  в почвата, за да се подготвят за растежа си. Обикновено пролетните луковици се засаждат в края на септември – началото на октомври. Но в различни региони този срок варира. Най-важно е все пак да се засадят луковиците преди първите замръзвания на почвата. Ранното засаждане също е опасно, защото може да започнат да растат и да загинат при първите студове.

Забравихте да разделите многогодишните

градина есен разделяне многогодишниАко сте засадили многогодишни цветя и цъфтящи храсти в градината с надеждата, че това ще бъде първата и последната ви грижа и няма да имате проблеми с тях – ще бъдете доста разочаровани. Тези растения имат свойство да се разрастват, затова след време трябва да бъдат разделени. В противен случай не можете да очаквате буен цъфтеж.  В резултат на разделянето получавате повече растения за градината.
Повечето многогодишни цветя се разделят  през есента. Но това не означава, че трябва да изкопаете всички храсти в цветната градина, да ги разделите на части и да ги засадите в двора. Не всички трайни насаждения трябва да се делят всяка година. И някои дори не трябва да бъдат разделяни през целия си живот.

Време на разделяне Растение
Веднъж на  2-3 години Иглика, карамфил, виолетка
Веднъж на  3-4 години Ирис/перуника, лилия, хемерокалис
Веднъж на  5-6 години Хоста, флокс, астилбе, тревист божур, делфиниум

 

Забравили сте да засадите някои зеленчуци

градина репичкиКогато дърветата вече са започнали да губят листата си, не бързайте да прибирате градинските инструменти. Някои зеленчуци – спанак, маруля, репички може да се засеят преди зимата, за да се получи ранна реколта през пролетта.

 

 


НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:

ЕТИКЕТИ:
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА