Износът на българско сирене за Гърция се е увеличил значително през 2014 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Износът на българско сирене за Гърция се е увеличил значително през 2014 г. Основната причина е, че гръцки предприятия преопаковат родната продукция и след това я изнасят в други страни като своя, тъй като така им излиза по-евтино. Експортът на пшеница пък е нараснал с 20% през 2014 г. спрямо година по-рано, показват данни на Българската стопанска камара, оповестени за „Новинар”.

„Очаква се от ситуацията в Гърция да пострадат най-вече българските износители, които доставят стоки на публични организации. Повечето предприятия у нас обаче имат експортни застраховки, за да предотвратят бъдещи проблеми”, обясни Веселин Илиев от стопанската камара.

По думите му в следствие на кризата потреблението в южната ни съседка ще се свие, а хората ще заменят скъпите стоки, които досега са купували с по-евтини. Заради това, ако българската продукция е с по-ниски цени, се очаква да има интерес към нея. „Износът на някои стоки може да се увеличи. Нещата не са черно-бели, но ситуацията там няма положителен заряд за България”, допълни Илиев.

Експертът каза още, че прогнозите са гръцките туристи в България да намалеят, но тъй като се очаква спад в цените в съседната държава, много нашенци биха отишли на почивка там. По думите му се очаква значително да се повишат и покупките в българските супермаркети по границата. В момента около 1/5 от клиентите на тези магазини са гърци, които оставят сериозни суми за различни стоки.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА