Износът на България скача с 11% през първата половина на 2015 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
8 Минути

Износът на България скача с 11% през първата половина на 2015 г. – в пълен контраст със състоянието на търговията не само през първите шест месеца на миналата година, но и през цялата 2014 г., когато изненадващо износът се сви за пръв път от пет години, макар и с минималните 0,7%.

Сред основните стимули за доброто представяне на българските стоки и услуги в чужбина са съживяващата се европейска икономика, по-евтиното евро и по-ниските цени не само на петрола, но и на редица суровини, които имат отношение и към вноса, пише БНР, като се позовава на предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

Експортът към основните ни търговски партньори в Европа расте. Очевидно кризата в Гърция не е засегнала търговските ни връзки, тъй като износът за там също се повишава. Година след въвеждането на западните санкции спрямо Русия и ответните контрасанкции на Москва, забраняващи вноса на редица продукти от държави членки на Европейския съюз (ЕС), положението за търговските ни взаимоотношения със страната все още не се подобрява.

В крайна сметка износът през първите шест месеца на 2015 г. се увеличава с 11%, или с 2,23 млрд. лв., до 22,397 млрд. лв. Само през юни експортът нараства с 8,7% на годишна база, или с 4,026 млрд. лв. Ръстовете са в резултат не само от по-високия износ към ЕС, но и заради активизираната търговия на пазарите извън Стария континент.

През първото полугодие вносът на чуждестранни стоки е с 4,7% по-голям спрямо същия период на 2014 г. В абсолютно изражение става дума за стоки на стойност 25,44 млрд. лв., което е с 1,135 млрд. лв. повече в сравнение с година по-рано.

Само през юни вносът се повишава с 5,8 на годишна база, или с 4,409 млрд. лв. Шестият месец на годината се оказва единственият месец с ръст на импорта от трети държави през второто тримесечие. И през април, и през май имаше понижение на вноса от тези пазари – с 0,8% и с 9,3%, съответно. Същевременно вносът от ЕС отново на плюс.

Заради по-бързия растеж на износа над вноса в края на юни търговския дефицит намалява с 26,4%, или с 1,09 млрд. лв., до 3,045 млрд. лв.

Износът за Европейския съюз се покачва с 12,4%

През юни експортът на България само за Европа расте с 13%, а през първото полугодие – с 12,4%, до 14,158 млрд. лв.

Силен стимул за българската търговия се оказва доброто състояние на икономиките на Германия, Италия и Румъния, към които към края на май сме изнесли най-голямо обем стоки. Последните подробни данни на НСИ за търговията с държавите членки на ЕС са към края май, тъй като институтът ги публикува с месец закъснение. Така трите страни, заедно с Гърция, Белгия и Франция, формират 70,1% от българския експорт за Европа.

Към края на май износът към най-голямата европейска икономика – тази на Германия, се увеличава също с двуцифрени стойности, а именно – с 12,3% до 2,35 млрд. лв. Вносът е нагоре с 14,7% до 2,7 млрд. лв., разкриват данните на НСИ, обобщени в таблицата.

Обемът на изнесените стоки за Италия е с 9,5% по-голям. Докато вносът е почти без промяна при 1,523 млрд. лв., износът се повишава до 1,78 млрд. лв. Италианската икономика се съживява след мъчителната рецесия и това видимо се отразява и на българската търговия. С Италия поддържаме положително търговско салдо към края на май 2015 г.

Румъния е внесла български стоки за 1,368 млрд. лв., което е годишен ръст от 6,4 на сто. Ние сме внесли румънски стоки за 1,43 млрд. лв., или с 2,3 по-малко спрямо петмесечието на 2014 г.

През този период износът към Гърция се покачва със 7,5% на годишна база до 1,168 млрд. лв., като не е повлиян от кризата, белязала най-вече второто тримесечие на годината. Минимален натиск може би има върху вноса, който намалява минимално с 1,2% до 970,4 млн. лв.

Износът към трети пазари с ръст от 8,8%, а вносът – със спад от 0,1%

Българският експорт към държавите извън ЕС се увеличава с 8,8% за шест месеца до 8,239 млрд. лв. Само през юни пък повишението е по-скромно – от 1,8%.

За сметка на това шестият месец на годината се оказва първият месец с ръст на вноса на България от трети държави от два месеца насам. Само през юни той се покачва с 5,1% на годишна база до 9,366 млрд. лв., като на практика е без промяна в сравнение с периода януари-юни 2014 г.

Към 30 юни 2015 г. Турция, Китай, Сингапур, Сърбия, САЩ, Русия и Македония формират 55,4% от износа за трети страни.

Най-голям е обемът на българските стоки, прекосили турската граница. През първото шестмесечие износът за най-големия ни търговски партньор извън ЕС се покачва със 7,4% на годишна база до 2,122 млрд. лв. Вносът е нагоре с 2,5% на годишна база до 1,511 млрд. лв., издават още данните на НСИ.

Износът към Русия спада с 26,3% до 369,5 млн. лв., което в частност е резултат от санкциите. Същевременно вносът е надолу с 9% на годишна база до 3,126 млрд. лв. Салдото е на минус 2,767 млрд. лв. спрямо юни 2014 г.

Заради конфликта между Русия и Украйна и състоянието на украинската икономика вносът ни от страната е по-нисък с 24,7% спрямо година по-рано и се равнява на 455,7 млн. лв. Износът към Украйна нараства с 68,3% до само 191,9 млн. лв.

През първото полугодие от Китай сме внесли стоки за 966,4 млн. лв., което е повишение от 18,6% на годишна база, а сме изнесли за 542,5 млн. лв. Износът към втората по големина световна икономика се увеличава със 7,8% на годишна база.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА