Италия забрани използването на брашно от насекоми в паста и пица

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Италия забрани одобреното от ЕС използване на брашно от насекоми в паста и пица. В същото време Италия кандидатства традиционната й кухня  да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството.

По-рано тази година Европейският съюз (ЕС) пусна одобри използването на няколко вида насекоми в храните основно под формата на брашно от насекоми.

Това решение на ЕС обаче идва в повече за Италия. Нацията, известна с невероятната си кухня, забрани използването на прах от насекоми в пица и паста.

Нарастващата употреба на брашно, направено от щурци, скакалци и ларви на насекоми, срещна яростна съпротива в Италия. В знак на страх, че насекомите могат да бъдат свързани с италианската кухня, трима правителствени министри свикаха пресконференция в Рим, за да обявят четири указа, свързани с продажбата на брашна от насекоми, предаде legalinsurrection.com

„Фундаментално е тези брашна да не се свързват и сместват с храна, произведена в Италия“, коментира Франческо Лолобриджида, министър на земеделието.

И четирите насекоми са цитирани в италианските постановления, които ще изискват всички продукти, които ги съдържат, да бъдат етикетирани с големи букви и изложени отделно от другите храни.

„Който иска да яде тези продукти, може, но тези, които не искат, и предполагам, че това са повечето италианци, ще могат да избират“, каза Лолобриджида.

Законодателството ще забрани и използването на брашна от насекоми в „типични“ италиански продукти като пица и паста.

Италианската кухня – нематериално културно наследство на ЮНЕСКО

Правителството реши още, по предложение на министрите на земеделието и продоволствения суверенитет Франческо Лолобриджида и на културата Дженаро Санджиулиано, да номинира италианската кухня за тазгодишния представителен списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството.

Сега досието ще бъде предадено от външното министерство на ЮНЕСКО и ще започне процесът на оценка, който трябва да приключи най-късно до декември 2025 г.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА