Иновации в генетиката и управлението на млечните ферми представиха специалисти от САЩ

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Работен семинар на тема „Иновации в генетиката, ефективното управление и успешно управление на млечната ферма“ се състоя днес в Добрич. Той бе организиран от Председателството на Американския департамент по земеделие за България, Националната асоциация на развъдчиците в животновъдството на САЩ и Американската соева асоциация, заедно с Асоциацията на вносителите на генетичен материал в България и Националния център за професионално обучение към Тракийския университет.

фермери
Животновъди от цялата страна дойдоха да почерпят американски опит в геномната селекция на семинар в Добрич.

По време на сутрешната сесия Джей Уейкър, президент и изпълнителен директор на Асоциацията на развъдчиците в животновъдството на САЩ изнесе лекция за последните иновации в генетиката и развъдната работа в млечното говедовъдство в Щатите. При представяне на млечната индустрия в Щатите той сподели, че в страната има повече от 9 милиона млечни крави. От тях 93 процента са от породата Холщайн и намаляват за сметка на Жерсей /5 процента/, които се увеличават. Уейкър посочи, че в днешно време децата и младите хора консумират по-малко мляко, но увеличава консумацията на млечни продукти – сирена, сладоледи и други. Млякото от кравите от порода Жерсей е с по-висока масленост и  протеини и за това тя е по-подходяща за млечната индустрия, каза американецът. Новата технология и геномната селекция увеличават степента на генетичен прогрес, посочи Джей Уейкър, цитиран от dobrichonline.com. По думите му геномното тестване поглежда направо в ДНК на животните и фермерът може да реши дали да задържи или да продаде новороденото животно. Председателят на американската браншова организация посочи, че когато селектират биковете фермерите трябва да си зададат въпроса как ще им бъде плащано млякото – на общото количество в литри, ще им се налагат ли санкции за количество, ще има ли бонуси за по-високи проценти съдържание на определени показатели, предвижда ли се премия за качество.  „Млекопроизводителите, които работят за пазара са заинтересовани от генетични подобрения, от това да отглеждат здрави животни, и такива, които ефективно оползотворяват фуража за производство на мляко“, каза в заключение Джей Уейкър след проведената дискусия.

По-късно бяха обсъдени новите тенденции в храненето в млечното говедовъдство в Северна Америка със Скот Йенсен от Университета на Айдахо. Доктор Яни Кихая, регионален представител за Централна и Източна Европа на Американската соева асоциация изнесе лекция за хранителни и фуражни рецепти със соя и соеви продукти за преживни животни, с които може да се подобри производството на мляко.

В ранния следобяд предстои посещение на семейна ферма Рогови, където ще има лекция за управление на млечното стадо.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА