И през този ловен сезон остава в сила прилагането на политика за стимулиране намирането на трупове на поразени от болестта животни, с цел недопускане на разпространяване на заболяването. При претърсвания в ловностопанските територии за установяване на животни с нетипично поведение или на вече загинали животни ловците се премират със 100 лева за всяко намерено животно и за всяка отстреляна дива свиня при индивидуален лов, посочи заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев по време на ловен излет в замлището на село Драгана, област Ловеч. В момента текат и масови проверки за изрядност на ловната документация и за наличие на ярки сигнални цветове в облеклата на ловците, заяви още Добрев.
В следващите 4 ловни излета броят популацията на дивата свиня
Намаляване на популацията от дива свиня е основна цел на превенцията и мерките за справяне със заболяването Африканска чума по свинете (АЧС) и през този ловен сезон, като се надяваме то да достигне над 80%. Предстои провеждане на актуален мониторинг на популацията по нова методика, съобразена с европейските изисквания и стандарти. Той ще бъде в ход в първите 4 ловни излета, посочи още Добрев. Служители в горската система и външни експерти ще подпомагат процеса на провеждане на това обследване на популацията, като целта е да се получат по-точни данни за нея.
Промените в Закона за лова
Заместник-министърът коментира още, че в момента тече дебат по промени в Закона за лова и опазването на дивеча, като проектодокументът, съдържащ предложенията, е поместен за обществено обсъждане до 19 октомври 2020 г.
С промените се предвижда да се разширят мерките, които министърът на земеделието, храните и горите може да разпореди със своя заповед при усложнена епизоотична обстановка. Сред тях са намаляване популацията на дивата свиня до плътност от 3 животни на 1000 ха, прилагане на санитарен отстрел на дивеч, включително и когато не се забелязват симптоми на болест, както и санитарен отстрел на дива свиня от длъжностни лица, които са определени с допълнителна разпоредба, и включват служители на МЗХГ, МВР и МО и техните структури. Зам.-министърът посочи, че и в другите страни, където има усложнена епизоотична обстановка, се взимат подобни мeрки с цел намаляване на обхвата на заболяването.
Спазването на разписаните мерки за биосигурност продължава да е ключов момент, като за целта трябва да се осигурят препарати за дезинфекция и пръскачки, с които да се обработват използваните инструменти, облеклото, обувките, оръжията и принадлежностите към тях, както и автомобилите.
Задължително изследване на животните
Зам.-министърът припомни, че всички отстреляни по време на лов диви свине задължително се изследват за вируса на АЧС, като изследванията са за сметка на БАБХ. Агенцията е определила цена от 1 лев без ДДС за изследването в лабораториите в структурата й. Определената нова цена е за проби, постъпили в лабораториите на БАБХ, опаковани в комплектите за вземане на проби, обозначени с баркод и с въведени данни в модул „Лов“.
Продължава да е в сила и заповедта за определяне на ловностопанските райони, попадащи в 20 километровата зона от индустриалните животновъдни обекти за отглеждане на свине, където се извършва ежеседмично претърсване за трупове на дива свиня, санитарен и селекционен отстрел и забрана на подхранването на дива свиня.
Заместник-министър Добрев призова ловците и към спазване на противоепидемичните мерки, разпоредени от здравното министерство във връзка с епидемията от Ковид.