Глобалният индекс за търговия с млечни продукти достига най-високата си стойност от 2014 г.

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Котировките за всички търгувани продукти продължават да нарастват, маслото с най-значително увеличение

На последния търг на международната платформа за търговия Global Dairy Trade (GDT) през миналата седмица, цените на търгуваните продукти се повишиха допълнително. Най-значително увеличение е регистрирано при маслото, но се повишиха и цените на пълномаслено мляко на прах. Индексът GDT, в който се обобщава набор от различни млечни продукти и договорни периоди, се е увеличил с 1,4% в сравнение с предишното събитие и по този начин достигна най-високата стойност от март 2014 г. Индексът от август 2021 г., с едно прекъсване,  непрекъснато се увеличена. Експертите отдават положителната тенденция на продължаващото ограничено предлагане и трайното добро търсене.

Индексът за маслото се е увеличил при последното GDT събитие средно за всички договори с 3% до 6,668 USD/t. При маслото се наблюдава допълнително увеличение от 4,6% до 5 791 USD/т. Индексът за сирене чедър се повиши средно с 1% до 5220 USD/t. Продължава положителната тенденция в цените на млякото на прах . Наблюдаваното от началото на август рязко увеличение на цените на обезмасленото мляко на прах продължи, цената се повиши средно с 1,3% за всички договори до 3721 USD/t и по този начин достигна петгодишен връх. Индексът за пълномаслено мляко на прах – най-търгуваният продукт на този аукцион се повиши с 0,6% до 4008 USD/т. Индексът GDT за пълномаслено мляко на прах има тенденция нагоре от началото на септември.
Общо на последното GDT събитие са продадени 31 092 т млечни продукти, което отново е по-високо в сравнение с предишния търг (30 397 т). Броят на участващите участници намаля от 175 на 167.
Анализаторите посочват ограниченото предлагане и постоянно добро търсене
Международните анализатори отдават новото покачване на цените на GDT основно на продължаващото ограничено предлагане на световния пазар на мляко и постоянно добро търсене. Експерти от новозеландската фондова борса NZX посочват, че производството на мляко в Австралия и Нова Зеландия през първите четири до пет месеца на новия сезон 2021/22 г. е било с около 3% по-ниско в сравнение със същия период на предходната година поради лошо време условия. В ЕС доставките на мляко са в стагнация от януари до септември 2021 г. на нивото от предходната година. За разлика от тях, САЩ отчитат 1,6% увеличение на производството през първите десет месеца на тази година. От страна на търсенето Китай отново доминира в последния търг, но също и купувачи от други региони (Африка, Близкия изток, Югоизточна Азия) се покриха широко със стоки. Следователно общите условия за световния пазар на мляко са все още положителни, подчертават анализаторите.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА