Германия: ЕК избягва от отговорността за реакцията на хранителната криза

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Според земеделския министър Джем Йоздемир възможността за дерогации трябва да се третира предпазливо

Европейската комисия умишлено оставя трудните решения на държавите-членки, каза германският министър на земеделието Джем Йоздемир, след като изпълнителната власт на ЕС реши за повече гъвкавост по отношение на правилата за устойчиво земеделие до 2023 г. В петък вечерта Комисията обяви, че временно ще разхлаби за една година някои екологични изисквания, заложени в реформираната Обща селскостопанска политика (ОСП), пише EUROACTIV.

Решението за предоставяне на тези така наречени дерогации има за цел да помогне за увеличаване на местното производство, тъй като световните пазари на храни са разтърсени от инвазията на Русия в Украйна.

„Вместо самата тя да поеме отговорност за устойчива селскостопанска политика, Комисията прехвърля отговорността на държавите-членки“, каза Йоздемир чрез Twitter, добавяйки, че следователно дерогациите трябва да се третират предпазливо.

Обикновено от всички държави-членки се изисква да обвържат част от субсидиите на ЕС за земеделие, които изплащат, със спазването на така наречените изисквания за обвързване с условия.

Дерогациите, предоставени от Комисията, означават, че до края на 2023 г. държавите могат да решат да преустановят някои от тези правила, например при оставяне на определено количество угар или практикуване на сеитбообращение.

 

Трудни компромиси, оставени на държавите-членкибиологично производство, Agrozona.bg

Спирането на тези екологични задължения може да помогне на земеделските стопани да увеличат производството в краткосрочен план, но вероятно ще има вредно въздействие върху климата и опазването на биологичното разнообразие.

Според берлинския министър изпълнителната власт на ЕС умишлено оставя този компромис между разходите и ползите от спирането на зелените правила на националните правителства, въпреки че е наясно, че защитата на климата и биоразнообразието е „предпоставка за нашето земеделие“.

Въпреки че преди това германският министър се обяви в полза на по-голяма гъвкавост на сеитбообръщението, което той нарече разумна стъпка, той многократно изрази остро противопоставяне на разрешаването на селскостопанско производство върху угари, цитирайки „далечни последици за биоразнообразието“.

Междувременно Йоздемир също критикува факта, че Комисията е пренебрегнала това, което той нарече „най-големият лост за осигуряване на глобалните доставки на храни“: производство на по-малко фуражи и биогорива, за да се освободи земеделска земя за производство на човешка храна.

„Тук се крие наистина големият потенциал, който трябва да използваме, за да победим глада“, каза той. „В тази връзка очаквам предложения от Брюксел.

 

Предложението на Комисията обаче изключва засаждането на култури, свързани с храна за животни, като царевица и соя, като се фокусира върху „това, което е строго необходимо за справяне с глобалните опасения за продоволствената сигурност“, се казва в прессъобщение на ЕК.

Държавите членки настояват за по-нататъшно разхлабване на екологичните мерки на ОСП за 2023 г.

Повечето държави-членки настояват за допълнителна гъвкавост по отношение на екологичните мерки в програмата на ЕС за субсидиране на селското стопанство в опит да увеличат производството и да запълнят празнината, оставена от войната в Украйна.

 

Отговорът на Германия трябва да бъде “внимателно претеглен”

Въпреки силните думи на Йоздемир, отблъскването на Берлин срещу линията на Комисията едва ли ще окаже значително влияние на ниво ЕС, особено след като Брюксел има по-голямата част от страните членки на своя страна.

По време на последната си среща в началото на миналата седмица мнозинството от националните министри на земеделието се съгласиха, че изпълнителната власт на ЕС трябва да предостави повече гъвкавост на правилата за околната среда на ОСП в лицето на продължаващата война в Украйна, много по начина, по който се прави с наскоро разкритите дерогации.

На национално ниво обаче страхът на Йоздемир може да означава, че Германия няма да използва напълно новата гъвкавост, разрешена от Комисията.

В това отношение зеленият министър обеща да „разгледа внимателно рамковите условия“ за прилагане на решенията на Комисията в Германия в сътрудничество с правителствения кабинет, регионите и заинтересованите страни, като същевременно се увери, че устойчивостта и продоволствената сигурност не се противопоставят.

„Ще вземем прагматични решения, след като детайлизираме техните разходи и ползи“, каза той.

Съществена стъпка в този процес на вземане на решения вероятно ще бъде направена този четвъртък, когато Йоздемир и неговите колеги от региона се срещнат, за да обсъдят националното прилагане на реформата на ОСП на ЕС в Германия, включително как това да се адаптира към последиците от войната в Украйна.

 

ЕК предлага временни изключения при сеитбооборота до 2023 г заради продоволствената сигурност

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА