Държавите-членки настояват пред ЕК за повече екологични изключения за селското стопанство за 2024 г.

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Ще бъдат ли направени отново изключения за сеитбооборота и угарите и през следващата година?

Седем държави-членки настояха за допълнителна гъвкавост по отношение на екологичните мерки в програмата на ЕС за субсидиране на селското стопанство за 2024 г., въпреки че не е направена оценка на въздействието на предишните изключения – ход, критикуван от зелените групи.

В усилията си да противодейства на въздействието на руската инвазия в Украйна, ЕС преди това разреши временни дерогации от определени екологични изисквания в програмата на ЕС за субсидиране на селското стопанство, Общата селскостопанска политика (ОСП), както през 2022 г., така и през 2023 г. – и, ако държавите-членки получат одобрение, това може да продължи и през 2024 г., пише EUROACTIV.

Искането, което беше инициирано от Латвия с подкрепата на делегациите на Чехия, Естония, Финландия, Унгария, Литва и Полша, е оправдано със сушата, която според страните-членки на ЕС причинява „забележителни загуби на реколта“.

„Продължителните и засилени условия на суша имат отрицателно въздействие върху повечето земеделски култури и тяхното развитие“, се отбелязва в документа, който ще бъде обсъден на срещата на министрите на земеделието на ЕС на 26 и 27 юни, като се добавя, че този проблем се усложнява от продължаващите косвените въздействия на войната в Украйна.

Обнародвано: Удължава се срокът за Кампания 2023 до 21 юли

По-конкретно, това би включвало удължаване на временните изключения за правилата за сеитбообръщение и използването на угари – с други думи земеделски земи, заделени за биологично разнообразие – от тази година за следващата, както и по-гъвкави правила за паша на постоянни пасища и подготовка на почвата за отглеждане на култури през есенно-зимния период на 2023/2024 г.

 

Колко вероятно е зелена светлина от Комисията?

Според високопоставен служител на ЕС, въпреки предишните облекчения относно екологичните мерки на ОСП, Европейската комисия е била „съвсем ясна“, че те „всъщност не виждат същата възможност за такива дерогации“.

Служителят обаче отбеляза, че предвид нарастващите опасения относно неблагоприятните метеорологични условия в редица държави-членки на ЕС, ще бъде „интересно“ да се види какво ще излезе от този елемент.

Междувременно, коментирайки предишните дерогации, говорител на Комисията каза пред EURACTIV, че нивото на несигурност, свързано със ситуацията с доставките на храни в световен мащаб след руската агресивна война в Украйна, „беше и остава изключително високо“.

„Комисията непрекъснато подчертава, че устойчивостта на храните остава фундаментална за продоволствената сигурност и ние продължаваме прехода, предвиден в Зелената сделка“, каза говорителят, добавяйки уверения, че са налице „няколко предпазни мерки“ и дерогацията е ограничена до това, което е „строго необходимо за справяне с глобалните опасения за продоволствената сигурност“.

 

 

Няма оценка на въздействието

Въпреки това, източник от ЕС каза, че при сегашното състояние на нещата не е имало оценка на въздействието на предишното решение за дерогация от екологичните мерки.

Съществува обаче задължение за държавите-членки да докладват за възприемането и въздействието на такива дерогации върху околната среда и производството до края на годината, така че Комисията да може „да оцени уместността на такава дерогация“, обясни източникът.

Източникът добави, че дерогациите за сезон 2022/23 се основават на „голяма несигурност“ по отношение на това колко зърно Украйна ще може да произвежда и изнася и че тази несигурност е „все още валидна“.

„Размерът на реколтата през следващата година е още по-несигурен от предишния сезон и експортните потоци ще зависят до голяма степен от добрата воля на Путин да запази украинските черноморски пристанища отворени“, казаха те.

Зелените групи обаче предупреждават, че в контекста на климатичната криза ЕС не може да си позволи да жертва околната среда на олтара на продоволствената сигурност.

По-рано през юни повече от 100 организации на гражданското общество призоваха Комисията да не допуска нови дерогации в съвместно отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Междувременно проучване за спирането на мерките, съставено от коалиция от зелени групи в края на май, твърди, че те са не изпълнили обещанията си.

Марилда Даскали от Birdlife коментира, че е „ просто невероятно, че без да е направена никаква оценка на въздействието на последиците от тези дерогации върху природата и изменението на климата“, подчертавайки, че това всъщност е „причината за „лошите метеорологични условия“, пред които са изправени фермерите“.

 

Съставят Консултативни съвети за важните за земеделието сектори

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА