ФНСЗ предлага решение на недостига на работна ръка в земеделието

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Недостигът на работна ръка е проблем, за решаването на който бизнесът трябва да положи съвместни усилия, за да се намери решение. Проектът „Възраждане“ на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ съдържа мерки, чрез които да привлечем трудоспособни сънародници от Молдова, Украйна и Западните покрайнини. Инициативата беше представена от Светла Василева, председател на ФНСЗ по време на Седмата национална среща на земеделските производители в България.

До момента по проекта са проведени предварителни срещи с премиера Бойко Борисов, с вицепремиерите, с вицепрезидента Илиана Йотова. Темата е поставена на среща и с президента Румен Радев, както и с кметовете на София Йорданка Фандъкова, на Варна – Иван Портних, на Бургас – Димитър Николов. На предварителна среща проектът е дискутиран с Националното сдружение на общините.

Обикновено на българския пазар на труда се предлагат безработни без всякаква умения и опит или това са рискови групи, включително млади хора без участие нито в обучението, нито в образованието съгласно квалификационните групи професии, по думите на Светла Василева. Над 21 хиляди души е броят на неквалифицираната работна ръка в страната, посочи тя данни на НОИ и НАП. Бизнесът се нуждае от оператори на машини, които наброяват над 15 хиляди души. Всички останали квалификационни групи, като специалисти техници и ръководители, са само 3% от работната ръка, която не достига от общо наетите в България. Останалите са самонаети и представляват над 87%.

По-голямата част от бизнеса е насочен към внос на работна ръка, посочи Светла Василева. Според изследователи на българската общност в Украйна има приблизително 500 хиляди българи, а в Молдова около 100 хиляди българи. Чрез съвместни усилия и с добра финансова обосновка могат да се привлекат около 100 хиляди души, тъй като бизнесът казва, че са му необходими около 150 хиляди души работна ръка не само в земеделието, каза тя и допълни: „Необходимо е да осигурим битови условия, например да се осигурят къщи подходящи за живот. Знаем, че земеделските райони са празни обезлюдени, но са предвидени средства за ремонт и закупуване на такива жилища, както и за преквалификация така, че едно семейство с деца да може да живее там. Аз имам послание към вас да подкрепим такъв проект, който е възможност за връщане на хора с български произход от Украйна и Молдова, защото тук те ще бъдат по-облекчени. Не е необходима виза, а само временно разрешение от дирекция миграция към Министерство на вътрешните работи. Ще бъде необходимо заедно да настояваме пред изпълнителната власт и парламента за отпускане на тези средства, които никак не са малко – като начало около 15 000 лв. и общо около 200 милиона лева, които са необходими, за да бъде осигурено семейството в продължение на 3 месеца.“

„Необходимо е да бъдем заедно в предложението на този проект, защото той трябва да стане общонационален, да бъде подкрепен от държавата от местните власти и от бизнеса. Това е възможност за покриване на недостига от работна сила.“, посочи Светла Василева.

Можем да се обърнем също към сферата на професионалното образование, за да намерим кадри, отбеляза Светла Василева и призова фермерите и бизнеса като цяло да участват в изготвянето на учебните планове и дори в целия учебен процес.

Професионалното обучение в земеделския отрасъл в България има 100-годишна традиция, посочи председателят на ФНСЗ. През учебната 2018/2019 година учениците, завършили гимназии по селско стопанство, хранителни технологии и горско дървообработване са 2 322. Броят им драстично намалява през последните години, но това е една възможност, от която бизнесът може да се възползва.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама