68% от работещите в земеделието с риск от ракови заболявания заради опасни ПРЗ

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

68% от работещите в земеделието са в риск от ракови заболявания заради работа с опасни химически или биологични агенти – сред тях са пестициди, хербициди, биоциди и други. Според официалната статистика приблизително 1000 души умират в европейското земеделие всяка година. Данните сочат още, през 2019г. са изследвани 315 000 селскостопански работници в ЕС, които работят с глифозати, и при тях е констатиран повишен риск от неходжкинов лимфом. За това алармира Федерацията на независимите синдикати в земеделието (ФНСЗ) в България.

В международния ден на почит на трудовите заболявания и злополуки от организацията настояват за категорична забрана на глифозата, тъй като той причинява рак. „Синдикатите сме наясно, че има голям брой неотчетени случаи, тъй като много злополуки не се регистрират или не се признават като трудови злополуки. Сред тях са професионалните мускулно-скелетни разстройства или заболявания, които се появяват много късно след излагане на  пестициди или радиация, които категорично не се отчитат в официалната статистика. Истината обаче е, че използването им може да доведе до ракови заболявания“, посочват от ФНСЗ.

Повече прозрачност

Застъпниците за правата на трудещите се заявяват, че е необходимо съществено подобряване на стандартите и законодателството с оглед повишаване на прозрачността и информираността, както за потребителите, така и за работещите. Регулацията за продажба и употреба на пестицидите има спешна нужда да се подобри, така че информацията да е стандартизирана и сравнима във всички страни членки.

„Земеделският синдикат на Европа, ЕФФАТ, с подкрепата на Европейската комисия и в продължение на 2 години работихме интензивно с проблемите на здравословните и безопасни условия на труд в селскостопанския сектор, интервюирайки работници и служители, изслушвайки експерти и накрая изведохме искания за конкретни решения в областта на БЗР – изведени в Наръчник за по-добра защита на работниците в земеделието, градинарството, горското стопанство и аквакултурите в Европа, който скоро ще бъде публикуван и на български език“, посочи Валентина Васильонова, председател на сектор Земеделие в Европейската федерация на синдикатите от земеделие.

„Днес секторните социални партньори – ЕФФАТ и ГЕОПА, заедно с Европейската агенция по безопасност и здраве разработваме инструмент за оценка на риска OIRA Tool в сектор селско стопанство – растениевъдство и животновъдство – и който до края на годината ще бъде на разположение за ползване.

Кампанията на ФНСЗ „Мисли Зелено! Земята го заслужава!“ е интегрална част от последователната ни работа за отстояване на здравето и безопасността на работниците в българското селско стопанство, посочват от синдикалната организация. Кампанията извежда няколко акценти:

  • Категорична забрана на глифозатите и намиране на алтернативен и безопасен агент.
  • Инвестиране в научни изследвания, за да се разработят безопасни алтернативи на хербицидите/глифозатите
  • Насърчаване на биологичните и зелени земеделски практики без използване на пестициди.
  • Насърчаване информираността, обучението, оценката на риска на работното място и осигуряване и ползване на лични предпазни средства за всички, които са в контакт с тези вещества.
  • Засилване на съвместните проверки заедно с ГИТ.
  • Работниците трябва да бъдат осигурени с лични предпазни средства, както и надлежно и редовно информирани за рисковете при работа.
  • Изграждане на Комитет по БЗР към ОСТС в МЗХ за отговорно обсъждане на темата в тристранен формат.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА